Nasıl yapılır?

Yüzde İşareti (%) Nasıl Yapılır?

Yüzde işareti nasıl yapılır? Sorusuna yanıt vermek adına buradayız ve birçok farklı yöntemden faydalanarak sizler de bu sembole ulaşabilirsiniz. Matematiksel işlemelerde çok sık kullandığımız sembollerden bir tanesine değineceğiz.

Eğitim hayatınızda ya da iş hayatınızda gerçekleştireceğiniz sunumlarda ve hazırlayacağınız ödevlerde de yine bu sembole ihtiyacınız olabilir. Kopyala yapıştır yöntemi en çok bilinen ve hatta en çok tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir ancak ezbere ilerlemek yerine bilgisayarınızı yakından tanımak ve semboller konusunda gerçek bilgi sahibi olmak eminiz ki daha doğru ve daha sağlıklı olacaktır.

Yüzde İşareti (%) Nasıl Yapılır?

Dilerseniz vakit kaybetmeden bu sembolü nasıl elde edebileceğimize göz atalım ve bilgisayarınızı da daha yakından tanımanızı sağlayalım.

1. Enter tuşunun hemen altında yer alan ve hafif uzun bir görüntü sergileyen Shift tuşu ile birlikte 5 tuşuna aynı anda bastığınız takdirde sizler de yüzde sembolüne ulaşmış olacaksınız. Shift tuşuna basılı tutarken aynı anda 5’e basmanız gerekiyor, aksi takdirde ilgili sembolü elde edemeyeceksiniz. Gördüğünüz gibi gayet kolay bir işlem ve birçok bilgisayar kullanıcısı da daha çok bu kombinasyonu tercih ediyor.

2. Space tuşunun hemen yanında yer alan ve birçok klavyede sol tarafta bulunan Alt tuşuna bastıktan hemen sonra 3 ve 7 tuşlarına art arda basmanız gerekiyor. Alt+37 kombinasyonu da yine yüzde sembolünü elde etmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden bir tanesidir. Yine bu yöntem de çok fazla tercih ediliyor ve zaman kaybetmek istemeyen kullanıcıların favorileri arasında yer alıyor diyebiliriz.

3. Başlat menüsüne tıklayalım ve arama bölümüne karakter eşlem yazalım. Devamında Unicode’a git diyeceğiz ve bu alana 0025 kodunu yazacağız. Karşılık olarak ise yüzde sembolü ekrana gelecektir. İşareti seçip kopyalayabilir ve dilediğiniz alanda sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. U+0025 evrensel kodu ile birlikte bilgisayar kullanıcıları tarafından tercih edilen bir diğer yönteme de bu şekilde değinmiş olduk.

Bu yöntemleri kullanarak sizler de yüzde işaretine erişim sağlayabilirsiniz. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi daha çok Matematiksel işlemlerde ve sunumlarda karşımıza çıkıyor ve birçoklarımız bu sembole ihtiyaç duyuyoruz.

Klavyelerinizi kullanarak elde edebileceğiniz sembollerden bir tanesidir ancak bizim tavsiyemiz karakter eşlem tablosuna hakim olmanız yönünde olacaktır. Karakter eşlem tablosu sayesinde klavyelerinizin üzerinde yer almayan binlerce ve hatta çok daha fazla sembole kısa süre içerisinde erişim sağlama şansı elde ediyorsunuz. Dilerseniz on yönteme de birlikte göz atalım ve yine bu yöntemin de kullanıcılar için en kolay yöntem olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Yüzde işareti Kopyala-Yapıştır 

Herhangi bir sembolü elde etmek için bilgisayarlarınız sizlere çok sayıda alternatif sunuyor. Yazımızın büyük bir bölümünde de bahsettiğimiz gibi yüzde sembolü için de aynı şeyler geçerlidir. Tüm bunlara rağmen kolay olanı tercih etmek ve zaman kaybetmemek istiyorsanız eğer sizler de kopyala yapıştır yöntemini kullanabilirsiniz.

” %” sembolünü sayfamızdan kopyalayabilir ve kullanmak istediğiniz herhangi bir alan yapıştır butonu ile birlikte ekleyebilirsiniz. Dilerseniz bir metin belgesine kaydederek erişimi daha kolay hale getirmeniz de yine mümkün olacaktır.

Yüzde işareti % nasıl yapılır? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vermek istedik ve bilgisayar kullanıcıları tarafından merak edilen bu konuyu ele aldık. Bahsi geçen yöntemlerden herhangi birini tercih edebilir ve bu sembol ile tanışabilirsiniz. Karakter eşlem tablosu her ne kadar zahmetli gibi görünse de bilgisayarlarınızı tanımanız adına daha doğru bir tercih olacaktır. Bunun dışında diğer yöntemleri de sizinle paylaşmaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı