Bilgi

WTF Ne Demek? WTF Nedir?

Yeni jenerasyonun dilinden düşürmediği ve özellikle sosyal medyada çok sık karşımıza çıkan terimleri ve sözcükleri sizinle paylaşmaya devam ediyoruz. WTF ne demek? Sorusuna da bu yazıda yanıt vermeye çalışacağız.

WTF Ne Demek?

İngilizce kökenli bir sözcükten bahsedeceğiz ve az önce de dile getirdiğimiz gibi sosyal medyada tepki verilen herhangi bir durumda bu kısaltma çok daha sık tercih ediliyor. Dikkat çekmek ve farklı olduğunu belli etmek isteyen gençler daha çok bu kısaltmaya başvuruyor. What the fuck cümlesinin baş harfleri alınarak oluşturulan bir kısaltmadır. Yeni bir jargonun en belirgin örneği olduğunu söyleyebiliriz ve hatta çoğu zaman gençlerimiz anlamını bilmedikleri halde de bu kısaltmayı kullanmayı tercih ediyorlar.

Şaşırma ve tepki ifadesi olarak kullanılabilir. Yok artık, o neydi ve benzeri anlamları taşıyan bu kısaltma, hayret etme tepkisi olarak da kullanılabiliyor. İngilizce dilinden alınan ve sosyal medya ile birlikte çok daha sık bir biçimde karşımıza çıkan kelime ve kısaltmalar, özellikle Twitter gibi mecralarda daha fazla kullanılıyor. Yeni jenerasyon sayesinde bizler de öğrenmeye ve şaşırmaya devam ediyoruz.

WTF Nerelerde Kullanılır?

Basit örnekler vererek bu kısaltmanın nasıl ve ne şekilde kullanılabileceğini sizlere de anlatmaya çalışıyoruz. Bir spor dalını yakından takip ediyorsunuz ve hiç beklemediğiniz anda hiç beklemediğiniz ya da tahmin etmediğiniz bir oyuncu çok şık bir hareketle sizleri şaşırttığında WTF tepkisini verebilirsiniz.

Diyelim ki hiç beklemediğiniz bir haber aldınız ve bu haber sizleri kısa süreli de olsa şoka uğrattı. Yine bu tür durumlarda da wtf kısaltmasını tercih edebilirsiniz. Şaşırdığınızda, hayret ettiğinizde, bir olaya inanamadığınızda ya da abartılı tepki vermek istediğinizde bu kalıp imdadınıza koşacaktır. Sosyal medyadaki ilginç vidyolara ya da üst düzey şakalara verilen bir tepki türü olarak da karşımıza çıkıyor. Geçmiş yıllarda yalnızca İngilizce diline hakim olanların kullandığı bu kısaltma, yeni jenerasyon ve sosyal medya ile birlikte çok daha popüler hale geldi. Dilimize çevrildiğinde çok da hoş bir kısaltma olduğunu elbette söyleyemiyoruz ancak kullanımı her geçen gün biraz daha artıyor.

WTF Argo mu?

İngilizce dilinde argo olarak kabul edilmiyor diyebiliriz ancak Türk diline çevrildiğinde bu tür bir karşılığa sahiptir. Şaşırma ya da hayret etme eylemlerinde kullanabileceğiniz çok sayıda kelime ya da kısaltma mevcut ancak yazımızın başından bu yana belirtiğimiz gibi sosyal medya kullanıcıları ile birlikte yeni jenerasyon da daha çok bu kısaltma türünü tercih ediyor.

Twitter’ı kısa süreliğine gezdiğinizde yorumların büyük bir kısmında wtf’nin yer aldığını göreceksiniz ve birçokları da anlamını dahi bilmiyor.

Şaşırma, Hayret Etme, Aşırı tepki Verme…

What the fuck şeklinde açılımını yapabileceğiniz bu kısaltmayı sizler de başlıkta yer alan durumlarda kullanabilirsiniz. Bunun için dile hakim olmanıza ya da sözlük anlamına tam manasıyla hakim olmanıza da gerek yoktur. Gayet basit bir açıklaması var ve sizler de bu tür durumlarda kullanabiliyorsunuz. Sosyal medyada daha fazla beğeni almak ya da İngilizce dilinde yorum yaparak dikkatleri üzerinize çekmek istiyorsanız eğer en popüler kısaltmalardan biri olduğunu da bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Wtf nedir sorusuna yanıt verdikten hemen sonra nasıl kullanılacağını ve yine nerelerde kullanılacağını da bu yazımızda sizlere aktarmış olduk. Bilmeniz gereken tüm detaylara bu yazı aracılığı ile ulaşabilir ve soru işaretlerinden kısa süre içerisinde kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı