Wax Nedir? Wax Ne işe Yarar?

Wax, tamamen doğal maddelerden oluşan, araç boya koruma ve parlatma malzemesidir. Uygulanan bir araçta meydana gelen değişim, gözle görülür olduğu gibi, kişide de yadsınamaz bir yenilik hissi uyandırmaktadır. İçerik olarak, Brezilya da bulunan palmiye ağaçlarından elde edilen ”carnabua” maddesinden oluşmaktadır.

Karnabua maddesi sadece Brezilya’nın palmiye ağaçlarından elde edilmektedir. Karnabua palmiye ağaçlarının su tutmasını engellemekle birlikte çeşitli dış etkenlere karşı da korumaktadır. Karnabua maddesinin kullanım alanı oldukça geniştir. Çeşitli ürünler ile karıştırılarak, gıda sektörü başta olmak üzere, ayakkabı sektörü ve giyim sektöründe de kullanılabilecek malzemeler elde edilebilinmektedir. Carnabua wax boya koruma ve parlatma ürünleri içerik itibariyle tamamen doğal maddelerden oluştuğundan dolayı zararlı bir etkisi bulunmamaktadır.

Oto wax cila ürünlerinin ham maddesi olarak nitelendirdiğimiz karnabua, ürün içerisinde ne kadar yoğunsa elde edilen parlaklıkta doğru orantılı bir şekilde artacaktır. Burada önemli olan konu ürün içerisinde bulunan karnabuanın kalitesi. Piyasada satılan Wax kalite bakımından tier 1, tier 2, tier 3 ve tier 4 olarak sınıflandırılır. En iyi wax, T1 Wax’ın içerisinde minimum %45 karnabua bulunmaktadır. Wax çeşitleri sektörde katı ve sıvı olmak üzere satılmaktadır. Sıvı ürünler, kullanım açısından katı çeşitlerine oranla daha dayanıksız olandır, bu sebeple katı wax tavsiye edilmektedir. İçerisinde bulunan doğal maddeler nedeniyle Wax’ın sağladığı parlaklığı, ne seramik kaplama ürünler ne de nano bazlı diğer ürünler sağlayamamaktadır.

Wax Boya Koruma ve Parlatma Uygulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Sektörde tavsiye edilen wax T1 ürünü genellikle 200 ml katı şekilde temin edilebilir. Wax fiyatları 120-150 tl bandında olmakla birlikte hırdavat dükkanlarında satılan 10-20 tl’lik cilalar ile karıştırılmamalıdır. Temin edilen Wax boya koruma ürünü, araca mikro fiber bez aracılığı ile uygulanmalıdır.

Sektör içerisinde çıplak elle uygulanabildiğine dair söylemler de vardır. Uygulamadan önce önemli noktalardan birisi wax uygulanacak aracın kirlerinden tamamen arınmış olmasıdır. Kirli bir yüzeye uygulanan ürün yüzeye tutunamayacak ve dolayısıyla sonuç elde edilemeyecektir. Araç temizlenildikten sonra katı wax, çok az miktarda bez üzerine alınarak maksimum yüzeye yayılarak araca uygulanır. 5 ile 10 dk kadar beklenildikten sonra parmak ile uygulama yapılan yüzeye dokunulduğunda yüzeydeki wax ele geliyorsa araç silinmeye hazır hale gelmiş demektir.

Mikro fiber bez yardımıyla araç silinebilir, burada dikkat edilmesi gereken husus araç silinirken baskı uygulanmamasıdır, silerken baskı uygulandığı taktirde aracın boyası zarar göreceği gibi bedenen de fazladan efor sarf edilir. Hafif dokunuşlar ile de mükemmel sonuçlar elde edilebilinir. Ortalama ömrü 1,5 2 ay olan bu ürün, uygulamada ki basitliği ile daha kısa periyotlar ile de uygulanabilir.

Oto Wax Katı Cila Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Wax boya koruma ürünleri, amatör kişilerce de rahatlıkla uygulanabilmesi baz alındığından dolayı hata riski minimum seviyededir. Hata durumunda ise telafisi basittir.  Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu araca uygulanacak wax miktarının çok fazla olmaması.

Klasik ne kadar çok, o kadar iyi algoritması, wax’ı kapsamamaktadır. Tam tersine ürünün dayanıklılığını da düşürmektedir. Talimatlara uyulup az miktarda kullanıldığında, silinmesi kolaylaşacağı gibi nicelik olarak da maksimum tasarruf sağlanacaktır. Son olarak dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardan birisi, wax’ın pH dayanıklılığının oldukça zayıf olmasından dolayı uygulanan aracın kesinlikle kostik içeren şampuanlarla yıkanmaması, yıkamada cilalı şampuan veya quick detailer tercih edilmesi gerekmektedir.

Uygun şampuan kullanılmadığı taktirde 2 yıkama sonrasında ürün yüzeyde tutunamayacaktır. Carnabua wax ürünleri, görsellik olarak sundukları hizmet bakımından en iyi ürünler olmasına karşılık, kuş pisliği, asit yağmurları, endüstriyel kirlere karşı oldukça dayanıksız ürünlerdir. Görsellik olarak seramik kaplama uygulamasından daha iyi olsa da, seramik kaplamanın dayanıklılığı daha uzun ömürlüdür.

Fiyat – Performans olarak oldukça cazip olan Wax, 1 kutu ile 25 araca uygulama yapabilmektedir. 2 aylık periyodlarda uygulama yapıldığı varsayıldığında, araca 50 aylık bir koruma sağlamaktadır.