Kimdir?Televizyon

Vikings dizisi Rollo kimdir? Tarihteki yeri

Rollo kimdir? Rollo vikings, Rollo kiminle evli, Rollo vikipedia, Rollo ölüyor mu, kral Rollo , fransız Rollo, Rollo sahneleri, Rollo ölümü

Rollo (~846 – ~931) Norveç veya Danimarka asıllı Viking soyundan gelen Norman asilzade. Normandiya olarak bilinen Norman yerleşiminin ilk yöneticisidir, onun soyundan gelenler Normandiya Dükü olarak anılmaktadır.

Savaşçı kişiliğiyle öne çıkan Viking lideri Rollo’nun kökeni hakkında çeşitli rivayetler vardır. Tarihçi Saint-Quentinli Dudo De moribus et actis primorum Normannorum ducum adlı eserinde[1] Danimarka kralıyla çekişme halinde olan güçlü bir Danimarka asilzadesinin ölümünden sonra iki oğlundan Gurim’in öldürüldüğünü, diğer oğlu Rollo’nun da sürgüne gönderildiğini yazar. Orkney Adalarının tarihinin anlatıldığı Orkneyinga saga adlı eserde de Rou ve Garin adlı iki Viking kökenli kardeşten bahsedilir.

Bu anlatımdan farklı olarak Norveç ve İzlandalı tarihçiler Rollo’yu Batı Norveç bölgesi Reisi Rognvald Eysteinsson oğlu Ganger Hrolf olarak tanımlarlar. Bu kişi Norveç kralı I. Harald ile bozuştuğu için ülkeden ayrılarak Normandiya’ya gider.[2]

 

Yaklaşık 927 yılında Rollo’nun Normandiya Düklüğünü oğlu William Longsword’a devrettiği biliniyor.[4] Rollo’nun tam ölüm tarihi bilinmese de en geç 933 yılında öldüğü tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı