arama

Uyumsuz -divergent- Film Tavsiyesi

Uyumsuz -divergent- Film Tavsiyesi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Veronica  ROTH ‘ un kitabından uyarlanan Uyumsuz ( Divergent ) filmi 2014 yılında vizyona girmiştir.  Serinin ilk kitabından uyarlanmıştır. Romanın 2. ve 3. kitaplarıda bulunmaktadır.

Film, ütopik bir dünyada geçmekte ve beş farklı sınıfa bölünmüştür.  Bunlar Dostluk, Bilgelik, Dürüstlük, Cesurluk ve Fedakarlık. Bu ütopik dünya da 16 yaşına gelen her genç, yapılan gösterimde hangi konuma geçmek istediğine karar vererek toplumun beş kesimi önünde açıklamaktadır.  Seçim bir kez yapılır ve kişi ömür boyu bir daha o sınıftan çıkamamaktadır.  Filmimizin başrol oyuncusu Beatrice ‘ ın ailesi Fedakarlık sınıfındadır. Bu sınıf toplum yararına iyilik ve fedakarlık yapan alt kesimi barındıran bir topluluktur. 16 yaşına giren her genç gibi Beatrice da kararını açıklamadan önce seçeceği teste tabi tutulur.  Beatrice ‘ ın yapılan testinde Bilgelik, cesurluk ve fedakarlık toplulukları birlikte çıkar. Bu kişilere ise ” uyumsuz ” denmektedir. Testi yapan uzman Tori ise bu sonucu kimseye söylememesi konusunda uyarır ve filmin ana macerası burada başlar. Sınıf seçimi günü geldiğinde, Beatrice herkesi şaşırtan bir karar alır ve Cesurluk sınıfını seçer. Ailesi ve kardeşi buna çok şaşırmıştır. Beatrice ‘ ın aksiyon dolu hayatı başlar. Cesurlar sınıfına katılan Beatrice, Cesurluk eğitiminde ki eğitmeni olan ” Dört ” e  karşı duygusal hisleri artar. Dört ‘ ün de hisleri karşılıklıdır. Beatrice eğitimi tamamlayarak gerçek bir Cesur olur. Bu arada Bilgelik ile Cesurluk liderleri Fedakarlığa karşı savaş planlarlar.  Tüm cesurlara şırınga ile verici yerleştirirler.  Tüm Cesurlar artık istemsiz olarak Bilgelik ve Cesurluk liderlerinin emrindedir. Tüm komutlarına uyan bir robot gibidirler, fakat Beatrice ve Dört bundan etkilenmezler. Çünkü onlar hiçbir sınıfa ait olmayan ” Uyumsuz” dur lar.  Hikayenin geri kalanından  sonra Beatrice ve Dört bu planı bozmak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Filmin özetini bu şekilde geçtim. Gerçekten çok akıcı ve sürükleyici bir roman olmuş. Özellikle Açlık oyunlarına benzettim. En az onun kadar güzel bir film olmuş. Umarım devamı gelecektir. Tavsiye ederim.

Oyuncular : Kate Winslet, Shailene Woodley, Theo James

Yönetmen : Neil Burger

Tür: Aksiyon, Macera, Romantik, Bilim-Kurgu

Çıkış Tarihi : 2014
IMDB Puan : 7.4

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.