arama

Üşengeçlik Nedir Nasıl geçer

Üşengeçlik Nedir Nasıl geçer-min
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Şimdi sizin aklınızda 2 soru var.

1: Üşengeçlik nedir ?   2: Neden üşeniriz ?

Eveeet bu gerçekten önemli bir konu. Çağımızın adeta vebası diyebiliriz. Çünkü bu devamlı gelişmekte olan teknoloji bizlere iyi şeylerin yanında ekstradan kötü alışkanlıklar sağlıyor. Mesela kolaya kaçmak gibi veya hemen her şeyin hızlıca olup bitmesini istemek gibi. Bu ciddi anlamda bizleri çok etkilemekte. Teknolojiye, teknolojinin bize getirdiklerine o kadar çok alışmaya başladık ki geçmişte bunlar gelmeden yaşadığımız şeyleri unutmaya başladık, sanki hep teknolojiyle uğraşmışız gibi davranıyoruz. Bu açıkça geçmişimizle olan bağlantılarımızın yavaş yavaş kaybolmasına sebep olmaya başladı. İşte teknolojinin bize bu yaptıklarına daha dikkatli odaklanmamız gerektiğini gösteriyor bize. Hele ki yeni gelen neslimiz daha beter. Onlar tamamen teknolojiyle büyüyecek ve atalarının geçmişini hatta ve hatta anasının babasının geçmişini bile doğru düzgün bilmeyecek. Öğrenmeye de üşenecek.

Bizler eskiden mahalle maçları için bile ne kadar yol yürürdük. Anamız babamız bir şey istediğinde ikiletmeden gider yapardık veya getirirdik. Ama şimdiki nesle bir bakın. Çocuklar analarına babalarına iş buyuruyor, söz dinlemeyi geçtim zorla istediklerini yaptırıyorlar, her şeyi kestirmeden yapmak için çabalıyorlar. Üşengeçliği bide cool luk sanan gençler var ki onları hiç sormayın. Bir afralar bir tafralar küçük dağları ben yaptım edaları hallederiz lafları çok yaygındır onlarda. Resmen moda gibi bir şey bu üşengeçlik ya 🙂 Şimdi yalan yok bende arada üşengeçlik yaparım ama arada yani. Şimdi gençler utanmasa tuvalete bile arabayla gidecekler. 

Ya bu üşengeçliğin sanırım sonu yok ya. Düşünüyorum da her insanda az da olsa var bu meretten. Şahsen benim final sınavına üşenip gitmediğim olmuştu yani 🙂 Amma ve lakin ki üşengeçlik gerçekten iyi bir şey değil. İnsanı kolaya alıştırıyor sonra zor bir şey olunca apışıp kalıyoruz. Çünkü alışmışız her şeyin kolayına kaçmaya. Zamanımızın çoğunu nasıl kolay yoldan çözeriz diye düşünüyoruz artık. Bir iş yapacağımızda önce kolaylıklarına bakıyoruz uğraşmamak için. Ama artık bu işe bir çözüm bulmamız gerekiyor bence. Çünkü elin yabancısı çalışıyor üşenmeden erinmeden. Küçücük çocuklara erken yaşta öğretiyorlar üşengeçliğin kötü bir şey olduğunu. Çocuklar bu şekilde yetişince de otomatikman daha farklı oluyor. Ama bizde öyle mi aman yavrum hemencecik yap gel nasıl olursa olsun, işin görülsün yeter bilmem ne yani. Bunları aşmamız gerekiyor artık ve gelecek neslimizi üşengeç olmak yerine çalışkan olmak konusunda eğitmeliyiz. Unutmayın her şey bizde başlıyor.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.