Bilgi

TSI Ne Demek?

Çift şarjlı ve aynı zamanda direkt enjeksiyonlu motor olarak basit bir tanımlama yapmak mümkündür ve yine birçok kaynakta da bu basit tanım ile karşı karşıya geliyoruz. TSI ne demek? Sorusuna daha geniş çapta yanıt vermek adına buradayız ve bu teknolojinin insanlar için ne gibi bir fayda sunduğuna da yine detaylı bir şekilde göz atmaya çalışacağız.

Turbo Spercharger Injektion kelimelerinin baş harfleri alınarak ortaya konulan bu kısaltma, aslında birçok şey ifade ediyor. 1.4 gibi küçük hacimli motorların vazgeçilmezi diyebiliriz ve kullanım alanına baktığımızda da bunu daha net bir şekilde görebiliyoruz. Küçük hacimli motorlarda kompresör ve turbo birlikteliğinin en verimli teknolojik çalışması olan TSI, ilk olarak dünya devi bir marka tarafından ortaya konulmuş ve kısa süre içerisinde taklit edilmiştir. Wolkswagen bu teknolojiyi muazzam bir şekilde kullanıyor ve piyasadaki taklitleri ile de bir adım daha öne çıkıyor diyebiliriz.

TSI Teknolojisinin Hedeflediği Nedir?

Turbo motorlarda yaşanan büyük bir sorun var ve bu sorunu ortadan kaldırmak ya da en aza indirgeyebilmek adına ortaya konulan teknolojidir. Motorun turboya geçişi esnasında büyük bir boşluk yaşanıyor ve tsı teknolojisinin asıl amacı da bu boşluğu daha güçlü ve daha doğru bir biçimde doldurabilmektir. Bu konuda başarılı olup olmadığını soracak olursanız eğer cevabımız kesinlikle başarılı olduğu şeklinde olacaktır. Turbo boşluğunu en doğru şekilde engelleyen şey ise kompresör kullanımıdır ve tsi teknolojisi ile birlikte başarılı bir şekilde yerine getiriliyor.

Wolkswagen’in öncülük ettiği bu teknoloji, kısa süre içerisinde büyük bir gelişme kaydetmiş ve üzerine konularak çok daha başarılı bir seviyeye ulaşmıştır. Hali hazırda birçok marka da benzer teknolojiyi araç motorlarında kullanmaya devam ediyor ve aldıkları fayda da muazzam. Dilerseniz bu teknolojinin ne gibi avantajlar ve artı değerler sunduğuna da yine hep birlikte göz atalım ve sahip olunan soru işaretlerini de ortadan kaldırmaya çalışalım.

TSI Teknolojisi Ne gibi Avantajlar Sunuyor?

  • Yaşanan turbo boşluğu hem motorlarınıza hem de araçlarınıza zarar verecektir ancak tsi teknolojisi ile birlikte bu boşluğu saniyeler içerisinde doldurmak mümkün ve bu sayede sizler de herhangi bir şekilde zarar görmemiş olacaksınız. Araçlarınız ve motorları için artı değer taşıdığını ve hatta aracın değerini arttırdığını da hatırlatmakta fayda var diye düşünüyoruz.
  • Turbo boşluğunun olmaması en önemli unsur ve bu sayede düşük devirde herhangi bir şekilde güç kaybı yaşamıyorsunuz ve bu da aslında sürüş konforunu bir adım öne taşıyan en önemli unsurlardan bir tanesidir.
  • Motorda herhangi bir şekilde zorlanma ya da güç kaybı gibi bir durum karşınıza çıkmayacaktır. Bu sayede verimlilik de yükseliyor ve yine sürüş konforu da bir tık daha ileriye taşınıyor.
  • Yakıt tüketiminden şikayetçi iseniz tsi teknolojisine sahip bir ara satın almanızı tavsiye ediyoruz. Bu teknoloji ile birlikte yakıt tüketimi de çok daha aza indirgenecek ve yakıt masrafından bir nebze de olsa kurtulacaksınız.
  • Yakıt tüketiminin daha az olması aynı zamanda çevreci bir sürüş deneyimine tanıklık etmenize ve ortak olmanıza da yardımcı oluyor.

TSI ne demek sorusuna verdiğimiz yanıtların yanı sıra motor teknolojisinin ne gibi bir fayda sağladığınız ve ne tür artı değerler kazandırdığını da yine bu yazıda sizlere aktarmış olduk. Araç satın alırken bu unsuru da mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekiyor ve maddi anlamda sizler de fayda sağlamış olacaksınız.

Etiketler

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
0
Fikirlere bayılırım! Lütfen Yorum yapınx
()
x
Kapalı