arama

Trafik kaza raporu nasıl tutulur?

Trafik kaza raporu nasıl tutulur?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Daha önceden bu konuda bir tecrübeniz olmamış olabilir. Kaza’nın ne zaman başımıza geleceğini bilemiyoruz. Bir göz atmanız, ” trafik kaza raporu  ” nasıl tutulur konusunda sizin yararınıza olacaktır.

Maddi hasarlı trafik kazası rapor tutanağını hangi durumlarda tutabiliriz ?

* Öncelikle adı üstünde maddi hasarlı olması gerek, yaralamalı kazaları sadece polis tutmaktadır.

* Tek araçlı kazalarda ve yaya yada herhangi bir objeye çarpmalarda bu kaza raporu tutulamaz.

* Ayrıca bu kaza raporu maksimum ve minimum olmak üzere sadece 2 araçlı kazalarda tutulur. Kazaya 3 ve daha fazla kaza karıştı ise zincirleme kazaya girer ve kesinlikle polis tutması gerekmektedir.

* Kaza yaptınız ve aracınızı kaza yaptığınız yerden kaldırdınız. Bu durumlarda Polis , olay yeri bozulduğu için rapor tutmayacaktır. Maddi hasarlı trafik kazası rapor tutanağı nı kazaya karışan diğer sürücü ile birlikte tutabilirsiniz.

* Eğer bir araç aracınıza çarpıp kaçtı ise plakasını bilseniz bile tek taraflı bu kaza raporunu tutamazsınız. Çarpıp kaçmalı kazalar, ”mala zarar” kapsamında değerlendirilir ve bulunduğunuz mevkideki karakol polisleri tarafından incelenir.

Maddi hasarlı trafik kazası rapor tutanağında dikkat etmemiz gerekenler nelerdir ?

* Öncelikle kaza tarihi, saati ve kaza yeri kesinlikle doldurulmalıdır. Doldurulmadığı durumlarda sigorta kaza raporunu kabul etmemektedir.

* Çevrede kazaya şahit olan herhangi bir görgü tanığı var ise kesinlikle belirtmelisiniz. Belirtmezseniz eğer farklı bir durum ortaya çıkmaz. Fakat sigorta şirketi bu kişilere ulaşarak, karar verme sürecini hızlandırır.

* Araç , ehliyet ve sigorta bilgilerini eksiksiz doldurduktan sonra en önemli olan kısım aracımızın hasar aldığı noktayı işaretlemektir. Eğer eksik olarak işaretlerseniz , eksik işaretlediğiniz noktadaki hasarı sigorta karşılamaz.

* Kaza krokisi çok basit bir şekilde çizilebilir. Ayrıntılı uğraşmanıza gerek yok. Sonuçta hiçbirimiz ressam değiliz. Burada önemli olan nokta kazayı yaptığınız cadde , sokağın isminin tam belirtilmesidir.

* Sürücü görüşleri kısmında ise kazaya karışan her iki kişide fikrini tamamen bağımsız bir şekilde yazmalıdır. Kazaya karışan sürücülerden herhangi biri yalan yazsa da karşı taraf buna karışamaz. Havadan uçup geldi vurdu dese bile kesinlikle karışılmamalıdır.

* Maddi hasarlı trafik kaza raporu iki nüsha dan oluşmaktadır. Üstteki nüsha kopya kağıdıdır ve alttaki kağıda da yazılanlar aynen geçer. Orjinalini bir kaza mağduru , kopyasını ise öbür kaza mağduru alır. Kaza raporunu tamamladıktan sonra en alttaki kısma imza atmanız gerekmektedir. Şunu unutmayın ki kopya olan nüsha ya da ıslak imza atılmalıdır. Aksi taktirde sigorta şirketleri kabul etmeyebilir.

* Kaza raporunu doldurulduktan sonra yapacağınız son işlem, kazaya karıştığınız sürücüye karşılıklı olarak ruhsat, ehliyet ve sigorta fotokopilerini vermektir.

* Son olarak bu bilgileri sigorta şirketinize ileterek, sigorta şirketinizin sizi yönlendirmesini bekleyebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.