Yaşam

Tarihimizin En Aptal Nesli Yetişiyor

Dünya tarihi boyunca insan, merak ve öğrenme duyusu ile bugüne kadar ayakta kalabilmiş ve gelişebilmiştir. 20. yüzyılın sonu ve 21. yüzyılın başlarında insanlık 5 bin yıllık dünya tarihinde gelişemediği kadar gelişmiş, sanayileşmiş, teknolojileşmiş durumda. Evet bunlar kulağa hoş gibi geliyor, Teknolojini artması insanlığın Ay a çıkması, keşifler icatlar.. Peki ya olumsuz yönleri? Tüm bu gelişmeler ile birlikte bugün yetişen yeni neslin, bir karanlığa bir aptallığa doğru gittiğini düşünüyorum.
Açıp kitap okumaktan yoksun, kütüphaneye gidip araştırmaktan yoksun tarihimizin en aptal nesli yetişiyor. Çünkü onların Google amcaları var. Her istediğine kolayca ulaşabilmek, başarıya giden yolda sıkıntı çekmeden bir şeyler elde etmek sizce de insanın doğasına ters değil mi ?

Hazırcı bir nesil, sosyal medya bağımlısı bir nesil yetişiyor. Dışarı çıkıp arkadaşlarıyla etkileşmek yerine whatsapp grubu üzerinden konuşuyorlar. Boş zamanlarının %90 ını internet başında geçirip, özlü paylaşım yaparak farkındalık yarattıklarını düşünüyorlar. Hiç bir şey bilmiyorlar ama sorsan her şey hakkında bilgileri var.
Sosyal medya dedik. Evet teknoloji arttı ve insanlar artık kendini sosyal medyada ifade edebilmeye çalışıyor, ergenler ise popüler olma peşinde.  Neymiş efendim beni 5000 kişi takip ediyor, yok ben günde en az 2 foto paylaşıyorum. Bunları yaparak insanların peşinde koştuklarını düşünüyorlar. Elin oğlu plüton a uzay mekiği gönderirken. Bizim Mahmut  5000 takipçi yaparak sokakta göğsünü geriyor ve yürüyüşü değişiyor.

Eski endüstri meslek liselerini düşünün. Şuan serseri dolu o liselerden eskiden uluslararası yarışmalara öğrenciler çıkardı. Çoğuda ödül almadan dönmezdi. Gerçekten mühendis ayarında teknikerler yetiştirilirdi. Tabiki eğitim sistemine de bağlamak gerekir, Lakin burdaki en büyük hata ailelerin diye düşünüyorum.

Eskiden öğrenciler öğretmenlerden korkarken, şimdi öğretmenler öğrencilerden korkuyor. 3 lavuk toplanıp öğretmen dövüyor ve okulda göğüslerini gere gere geziyorlar. Biz öğretmen dövdük! İyi bok yediniz. Aptal herifler.

Babası eve 2 gün gelmese aç kalacak ergenler, sosyal medyada  yeni aldıkları telefonun resmini paylaşarak zenginliğin dibine vurduğunu düşünüyor. Küfür ediyorlar anaya, bacıya, soyuna, sopuna, dinine, milletine. Peki eskiden böylemiydi ? Anneye küfür mü edilirdi. Küfür edilenden önce duyanlar tarafından dövülürdü, dışlanırdı.

Gazete okunmuyor, kitap okunmuyor yararlı bir şeyler izlenmiyor. Çünkü ertesi gün okula geldiğinde hangi eğlence programında ne olmuş konuşuluyor. Aptal bir nesil yetişiyor hemde çok aptal.
Boy boy içki şişeleri fotoğrafları ile pozlar, sosyal medyada paylaşılıyor. Neden ? Çünkü onun derdi var! Henüz 17 yaşında ve sevgilisinden ayrılmış. Babasından aldığı parayı içkiye yatırıyor. Çünkü aşk acısı çekiyor. İçiyor, hatta çoğu bir oturuşta bir 70lik vodka içiyor. Sağlam içiciler, çünkü akranları da kendisi gibi aptal olduğu için, içkiyi sağlam içen adamlara süper gözüyle bakıyorlar.

Aptal demiştim değilmi? Tekrar diyorum tam aptal. Boş konuşan insan derler ya çoğu öyledir. Hava civa, biz bu ergenlere 20 sene sonra ülkemizin geleceğini nasıl teslim edeceğiz bilmiyorum. Ben 90 lı bir nesil olduğum için gurur duyuyorum.  Bizler yazları nerede çalışsak, kimin yanına çırak girsek te iş öğrensek diye düşünürken, şimdiki nesil babamın parasıyla gelecek kaygısı olmadan yazın nereye tatile gitsem diye düşünüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı