Sağlık

Su bayatlar mı?

İnsanoğlunun yaşamını devam ettirebilmek için en önemli şey sudur. Peki su bayatlar mı ? Eğer su bayatlıyorsa barajlardaki sular neden bayatlamıyor ?
Konumuza sorunun cevabını vererek girmek istiyorum. Su bayatlar,  suyun kalitesi düşer ve tadından da bunu çok rahat anlayabiliriz. Peki nasıl anlayacağız.

Bayat su zehirler mi

İnsanoğlu doğası gereği tuzlu su içemez, bu yüzden ilk insandan beri insanoğlu, tatlı su arayışlarına girmiştir. Şunu bir ayıralım derim. Göldeki tatlı su ile akarsu daki tatlı su birbirinden çok farklıdır. Göldeki sulara kaynak suyudur fakat akarsularda bulunan sular akış pozisyonunda sürekli kendilerini yenilerler.

Tarihi geçmiş su içersek ne olur

Temizlik ve hijyen açısındanda akarsu suları göl sularına göre kat be kat üstündür. Göl suları insanoğlu tehdidi altında sıkışmış kıpırdayamayan, güneşle buharlaşıp, yağmur ile dolan bir kaptaki su olarak düşünebiliriz. Kim bilir kimler ne çöpler atıyor ve buda sağlık açısından risk oluşturuyor. Ama şunu da kesinlikle unutmayalım. En temiz akarsu bile, bir hayvan leşiyle insanı zehirleyecek hale gelebilir. Bu yüzden dolum yapan su şirketleri, sürekli olarak dolum yapmadan önce suyu analiz eder mineral ve ph değerine bakarlar.

Pet şişede beklemiş su

Suyun miktarı arttıkça,  bayatlama süresi o kadar uzar.

Örneğin küçük pet şişedeki bir suyu açıp 3 gün içmez iseniz, 3 gün sonunda tadından bayatlığı anlayabilirsiniz. 19 litre bir damacana su ise 1 ay bu şekilde gidebilmektedir, öyle ki 19 litre damacana suyun hiç açılmadan raf ömrü 3 aydır. 3 ay sonunda suyun bayatladığını anlayabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Kapalı