Bilgi

Starbucks Ne Demek?

Bugün sizlere Amerika merkezli ve ülkemizde de popüler olan kafeler zinciri starbucks ne demek konusuna değineceğiz. Starbucks, Seattle/Washington merkezli küresel bir Amerikan kahve şirketi zinciridir. 62 ülkede toplamda 20,891 mağazası bulunan Starbucks, Amerika Birleşik Devletleri’nde 13,279, Kanada’da 1,324, Japonya’da 989, Çin’de 851, İngiltere’de 806, Güney Kore’de 556, Meksika’da 377 tanedir.

Dünyanın en büyük kahve şirketi olarak sayılır. Tayvan’da 291, Filipinler’de 206, Türkiye’de 179, Tayland’da 171, Almanya’da ise 167 dükkanı bulunur.  Ürün seçenekleri içerisinde sıcak ve soğuk içecekler yer alır. Mikro öğütülmüş kahve, çaylar, hamur işleri, atıştırmalıklar gibi günden güne sayısını daha da arttırdığı çeşitli ürünü vardır. Mağazalarının genelinde gıda ürünleri, paketlenmiş veya kupalarda, bardaklarda satılmakta.

Sıcak soğuk sandviçleri de bulunan Starbucks’da, ülkeden ülkeye ürün farklılığı görülmektedir. Dünyanın birçok bölgesinde belli bir saatten sonra bira, şarap ve meze de sunmaktadır. Şirket, bunların dışında Hear Music markası aracılığı ile kitap, müzik ve film pazarlamasında da yerini almakta. Starbucks ne demek dendiğinde kelime anlamı olarak ortaya tam bir tanım çıkmasa da İngilizceden Türkçeye çevrildiğinde ‘yıldız dolar’ anlamına gelmektedir.

Starbucks Logo

Amerikalı kahve dükkanları zinciri olan Starbucks, adını Moby Dick’teki Starbucks adlı karakterden almaktadır. Bu sebeple de simgesi bir denizkızı olarak ortaya çıkmıştır. Firmanın ürünleri çoğunlukla mevsimsel ve mağazanın bulunduğu bölgeye göre değişmekte. Bazı marketlerde Starbucks markalı dondurmalar ve kahveler de satılmakta.

1971 yılında Seattle’da bir kahve çekirdeği kavurma perakendeci olarak kurulmasından itibaren şirket hızla gelişerek yaygınlaşmaya başlar. 1987 yılından bu yana Starbucks, her gün ortalama iki yeni mağaza açarak yoluna devam etmiştir. ABD  ve Kadana dışındaki ilk mağaza ise 1990’ların ortalarında açıldı. Günümüzde ise denizaşırı ülkelerin neredeyse üçte birini Starbucks oluşturuyor. Şirket, başta 2009 yılında ABD’de 900 yeni mağaza getirmeyi planlasa da 2008’den itibaren 300 mağazasının kapatıldığını duyurdu.

Starbucks Ne Demek?

Starbucks ne demek, kurucusu kimdir gibi sorular kahve dükkanındaki sayının artışı ile birlikte daha çok sorulmaya başlamıştır. Firma, başlangıçta San Francisco Üniversitesi’ndeki iki öğrenci ve o dönemin yazarlarından Gordon Bowker tarafından kurulmuştur. Ancak şirketi günümüzdeki asıl haline getiren isimse Howard Schultz’dur. Schultz’un firmayı almasına kadar firma küçük ölçekli bir kuruluş olmanın ötesine geçememiştir. Başlangıçta çalışan olarak görev aldığı iş yerini bir süre sonra 1987 yılında tamamen satın almıştır. Dükkanında sattığı kahve makineleri sayesinde müşterilerini gittikçe arttırarak, şirketini daha iyi bir yere getirmiştir.

Starbucks Kurucusu Kimdir?

Şirketin kurucusu Howard Schultz, 1953 yılında Yahudi bir ailede dünyaya gelmiştir. New York Brooklyn’de doğan Schultz’un babası bir dönem Amerikan Ordusunda görev alan bir kamyon şoförü ve annesi de bir ev hanımıdır. Çocukluk yıllarında spora karşı ilgili bulunuyor ve ilkokul yıllarında da beyzbol ile basketbol oynamaya başlıyor. Spora olan ilgisi lise döneminde de devam etmiştir.

Canarsie High School’da eğitimine devam eden Schultz, burada da büyük başarılara adım atmıştır. Lisenin ardından Michigan Üniversitesi atletizm bölümünü kazanmıştır. Üniversite döneminde de sporda başarılı olmasına rağmen mezuniyetinin ardından işler düşündüğü gibi gitmediği için başka alanlara yönelmek zorunda kaldı. Mezuniyetinin ardından başlangıçta Xeroc-x firmasında satış personeli olarak çalışmaya başlar. Sporda başarılı olmasına rağmen bu alanda iş bulmamıştır.

Daha sonrasında satış alanında ciddi başarı göstererek 1979 yılında İsveçli bir kahve makinesi üreticisi firmada genel müdürlüğe başlamıştır. Kahve piyasası hakkında ciddi bilgiler edindiği bu iş sayesinde gelecekteki Starbucks başarısına hazırlık yapabilmiştir. Schultz, starbucks markasını yıllar içerisinde çok ileriye taşıyabilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı