arama

Stajyer Ehliyet Nedir?

Stajyer Ehliyet Nedir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

2015 hatta 2014 yılından beri konuşulan ha girdi ha girecek denilen yasa sonunda meclisten geçerek 1 ocak 2016 tarihi itibari ile yürürlüğe girdi. Stajyer ehliyet konusunda bir çok arkadaşın anlamadığı ve kafasında soru işareti bıraktığı bilgisini bize ulaştırdı ve bizde 2016 yılı stajyer ehliyet uygulaması ayrıntılarını içeren konumuzu yazmaya karar verdik.

Öncelikle Stajyer Ehliyet Nedir ?

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren herhangi bir sürücü kursundan ehliyet alan kişi, Stajyer ehliyet sahibi oluyor. Stajyer ehliyet sahipleri deyim yerinde ise 2 sene boyunca stajyer sürücü olacak ve 2 sene dolumunda gerekli şartlara uyduğu taktirde normal ehliyetini alabilecek.

Stajyer Ehliyetin Amacı Nedir ?

Öncelikle stajyer ehliyet uygulamasına göre yeni ehliyet sahipleri 2 sene boyunca trafikte ceza yememeye dikkat edecek. İlk göze çarpan bu . Yeni bir ehliyet aldınız ve 2 sene içerisinde 75 Ceza puanına ulaşırsanız direk olarak ehliyetinize el konacak. Ehliyetinize el konulduktan sonra tekrar ehliyetinize kavuşmanız için sürücü kurslarında verilen Psiko-teknik kursuna yazılıp , kursu bitirdiğinize dair belge istenecek. Bu kursu bitirdikten sonra tekrardan sürücü kursuna başvurarak ehliyet alabileceksiniz.

75 Ceza Puanı Kaç Cezada Doldurulur ?

Öncelikle en yüksek ceza puanının 20 olduğunu belirtelim. KTK ‘ da önemli görülen maddelerin ceza puanları yüksek tutulmuş. Yani 4 cezada ehliyetinizi kaptırabilirsiniz. İşte o ceza puanlarından bazıları;

Emniyet şeridi ihlali, trafik işaret ve levhalrına uymamak : 20 Puan
Kırmızı Işık İhlali : 20 Puan
Muayenesiz ve Sigortasız araç kullanmak : 10 Puan

Emniyet Kemeri ihlali : 15 Puan
Hız Sınırını Aşmak : 10 Puan
Seyir Halinde Telefonla Konuşmak : 10 Puan

Bunların haricinde yönetmeliğe göre son iki yıl içerisinde aynı kuralı 3 kez ihlal etmekte sürücü belgesi iptaline yol açıyor. Örneğin son 2 yıl içerisinde üç kere kırmızı ışık ihlali yada 3 kere hız sınırı ihlali yapmanız halinde ehliyetiniz iptal edilecek.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.