Bilgi

Sayko Ne Demek? Kime Denir?

“Psycho” kelimesinden Sayko olarak Türkçe diline çevrilen ve psikopat anlamı taşıyan kelime, yeni neslin en sık kullandığı kelimelerden ve hatta hitap şekillerinden bir tanesidir. Sayko ne demek? Sorusuna yanıt verdikten sonra yazının devamında nasıl kullanılacağını ve yine hangi durumlarda kullanılabileceğini de detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız.

Sayko Ne Demek?

Enteresan, değişik, çılgın gibi anlamlara karşılık geliyor ve sıra dışı bir iş yapan kimseler için kullanılıyor. Bu kelimeyi sosyal medya kullanıcılarının çok daha sık kullandığını da hatırlatmak gerekiyor. Farklı anlamlar barındırdığını da söyleyebiliriz ve dilerseniz bu anlam farklılıklarına da yine hep birlikte göz atalım ve kelime ile ilgili bilinmeyenleri sizinle de paylaşmış olalım.

Anlam 1: Ruh hastası ile birlikte psikopat olarak da kullanılabiliyor ancak bunu gerçek anlamında değil, yaptığı işler ile birlikte deliliğe vuran ve kendini çılgın gösteren insanlara karşı kullanıyoruz. ‘’Çok sayko bir adam’’ şeklinde bir kullanım örneği de kelimenin anlamını daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır diye düşünüyoruz.

Anlam 2: bu kelime Batı Trakya bölgesinde de çok sık kullanılıyor ve genellikle erkek çocukları ve yetişkinler için serseri, haylar ve işe yaramaz anlamını taşıyor. Kabına sığmayan ve sorumluluk bilinci olmayan gençler için ‘’Sayko’2 kelimesini kullanabilirsiniz.

Sayko Kime Denir?

Davranışlarında ölçülü olmayan ve sıradan insanların yaptığını yapmayan ilginç karakterlere hitap etmek için de yine bu kelimeden faydalanabilirsiniz. Etrafına zararı olmayan ancak hareketliliği ile dikkatleri üzerine çeken kimseler için de yine sayko kelimesini kullanabiliyoruz. Kalabalık arkadaş ortamlarında bazılarının edindiği sıfat da tam olarak budur. Ruh hastalığı açıklamasının gerçek bir hastalık belirtisi olmadığını, sadece çılgın, absürt, hareketli, serseri manası taşıdığını da bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Saykodelik-Sayko

Sayko kelimesinden türetilen ve yine dilimize yerleşmiş olan kalıplardan bir tanesidir. Hareketli absürde kaçan ve diğer insanlara göre anormal olan davranışlar sergileyen kimseler için ‘’saykodelik’’ kalıbını kullanmak mümkündür. Bu kimseleri zararlı olarak tanımlamak elbette mümkün değildir ve az önce de belirttiğimiz gibi etrafına zararı olmayan ancak sıra dışı olan insanlar için kullanmak daha uygun ve doğru olacaktır.

Sayko Türkçe mi?

Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi dilimize İngilizce dilinden geçiş yapmıştır ve bize ait bir söylem değildir. Psikopat anlamı taşıyan ve özellikle yeni neslin sık sık kullandığı kalıplardan bir tanesidir. Sosyal medyada yapılan herhangi bir paylaşımda sezdiğiniz absürtlük ile birlikte Çok saykodelik bir paylaşım ya da hareket gibi söylemlerde bulunabilirsiniz. Twitter kullanıcılarının yanı sıra son dönemde instagram kullanıcıları da bu kalıbı tercih ediyor ve aslında biraz da dikkat çekmek için tercih edilen kelimelerden biri olduğunu görebiliyoruz.

Ruh Hastası, Çılgın, Sıradışı, Aykırı…

Sayko, tam olarak bu anlamı taşıyor ancak bir hastalık belirtisi ya da deliliğin gerçek anlamına sahip değildir. Bir benzetme ve betimleme olarak da tercih etmek daha doğru olacaktır. Davranışları ile herkesin ilgisini çeken ve farklılık yaratan kimseler için sayko ya da saykodelik kelimesini kullanabilirsiniz. Kötü ya da olumsuz bir anlamı yoktur ve hatta gençler bu tanımlamanın hoşlarına gittiğini bile söylüyorlar.

Sayko ne demek? Sorusuna yanıt vermeye çalıştık ve nerelerde kullanabileceğinize de detaylı bir şekilde yer verdik. Gündelik hayatlarınızda kullanabileceğiniz ve daha çok sosyal medyada sizleri farklı gösterecek bu kelime ile birlikte dikkatleri üzerinize çekmeniz daha kolay olacaktır diye düşünüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı