arama

Saçkıran Tedavisi

Saçkıran Tedavisi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Saç diplerinde bir mantarın yol açtığı ve bölgesel kıl dökülmelerine sebep olan alopesi hastalığı halk arasında saçkıran olarak bilinir. Saçlarda veya sakallarda ya da her ikisinde de görülebilir. Saçlarda bir lira genişliğinde boşluklar oluşur. Hastalık bulaşıcı değildir. Bazen kendiliğinden iyileşme görülür ama çoğunlukla saçlar artık dökülmüş olur. Yeni gelen saçlar beyaz çıkar ama sonra kendi renklerine dönerler.

Saçlar Tamamen Dökükse Durum Farklı Olabilir

Eğer doktor tarafından saçkıran teşhisi konmuşsa bazı destek saçkıran tedavisi deneyebilirsiniz. Kuaförlerin saçların rengini açmak için kullandıkları madde olan hidrojen peroksitten yüzde üç miktarında olanını eczanede hazırlatın. Bunu asla kendiniz yapmaya kalkmayın. Yüzde üçlük oran hidrojen peroksitin çok seyreltileceği anlamına gelir ve bunu eczacıların yapması uygun olur. Sonra bir kulak çubuğu yardımıyla günde iki kez bir hafta boyunca dökülmüş yerlere bu sıvıdan sürün. İbrahim Saraçoğlu saçkıran tedavisi içinde vaka yoğun ise bir dermatoloğa gidilmesini mutlaka öğütlüyor, durum farklı olabilir. Fakat bir tatlı kaşığı soğuk pres yöntemiyle elde edilmiş susam yağının içine beş altı damla sarımsak yağının katılması ve saçın hastalıklı bölgelerine sürülmesi gibi bitkisel bir çözüm de saçkıran için anlatılıyor.

Saç gibi kişiye özel bir konuda yaşanan saçkıran konusunda hidrojen peroksiti lütfen kendiniz hazırlamayınız diye yeniden hazırlatmak isteriz. Kuaförlerden de almayınız, orada kullanlılan gereğinden çok daha yoğun olan kıvamdadır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.