arama

Okul öncesi öğrencileri ve ebeveynleri için güvenlik

Okul öncesi öğrencileri ve ebeveynleri için güvenlik
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Pek çok yaştan çocuk, okullarında sosyalleşir, eğlenir ve öğrenir. Fakat çocuğunu okula gönderen bir anne baba için durum tamamen aynı değildir. Özellikle okulun ilk günü anne babalar için biraz endişe verici olabilir. Çünkü o güne kadar çocuklarını hep yanlarında tutmuşlar ve bazı istisnalar hariç çocuklarından hiç ayrılmamışlardır. Çocuk anaokulunu bitirip ilkokula başladığında bile bu geçiş hissiyatı farklı bir endişe duygusu yaratabilir. Bu endişe çocuktan uzak kalmanın bir sonucudur. Çünkü çocuk anne babasının yanındayken güvenliği ebeveynleri tarafından sağlanır, çocuğu bir yere, bir kuruma emanet etmek ise tamamen farklıdır. Böyle durumlarda ise yapılması gereken endişe etmeye devam etmek değil, güvenlik konusunda son derece hassas olmak ve çocuğunuzun güven verici bir ortamda emin ellerde olduğundan emin olmaktır. Bu noktada dikkat etmemiz gerekenleri çeşitli başlıklarda toplayabiliriz.

 

Çocuğunuz anaokuluna servis ile gidiyorsa:

Şoförü ve aracı mutlaka tanıyın, sürücü veya ataşta değişiklik olursa yerine gelenler ile de mutlaka tanışın.
Araca binmek için beklediğiniz nokta yol kenarı olmasın. Mümkün ise araç trafiğinden biraz uzak, daha sakin bir noktayı servisin sizi alma noktası olarak belirleyin. Eviniz çok işlek bir noktada ise daha sakin bu noktaya çocuğunuzu götürün.
Okul yönetimi ile ulaşım konusunda irtibat halinde olun. Ayrıca paranoya yapmamak demek aklınızda soru işareti bırakmak demek değildir.
Çocuğunuzun yolculuk esnasında ayağa kalkmadığından mutlaka emin olun, gerekirse bu hususta çocuğunuzu ve görevlileri uyarın.
Koltuklarda emniyet kemeri olduğunu ve çocuğunuzun kemeri taktığına emin olun.
Yaya olarak ulaşım sağlıyorsanız:
Tek bir rota izlemeye çalışın, en kısa ve en güvenli yolu seçin, rotanızı değiştirmeyin.
Yolu uzatmayın ve kesitime olması için daha az güvenli yolları denemeyin. Bunu yaparsanız çocuğunuz okula kendisi gidebilecek yaşa geldiğinde bu davranışı kendisi de uygulayacaktır.
Mümkün ise çocuğunuza renkli ve fark edilebilir renklerdeki kıyafetler giydirin.
Çocuğunuz eğer anlayabilecek yaşta ise trafik kurallarının önemini açıklayın. Bu konuda eğitici içerikli kitap ve çizgi filmler sunun.
Beslenme güvenliği:
Eğer bir besine karşı zayıflığınız veya alerjiniz var ise bunun çocuğunuza da geçmiş olabileceğinden endişeleniyorsunuzdur. Bu konuda gerekli tıbbi kontrolleri sağlayın.
Çocuğunuzun böyle bir rahatsızlığı var ise okul yönetimini ve öğretmenleri mutlaka bilgilendirin.
Arkadaşlarının çocuğunuz ile yiyecek paylaşmaması bu durumda daha iyi olacaktır, çünkü arkadaşları çocuğunuzun durumunu kavrayacak yaşta olmayabilir.
Ülkemizde yaygın olan alerjiler süt, yumurta ve glüten alerjileri iken batı ülkelerinde soyaya ve fıstığa karşı alerjiye daha sık rastlanır.
Günümüzde anaokullarında genellikle öğretmenler tarafından gıda listeleri hazırlanmaktadır ve çocukların bu besinleri yanlarında getirmesi talep edilmektedir. Bu gıda listesi ile ilgili öğretmen ile görüşebilir ve gerekmesi durumunda değişiklikler yapabilirsiniz.
Okulun acil durum tedbirlerini iyi bilmeniz çok önemli:
Okulun yangın deprem gibi durumlara ne kadar hazırlıklı olduğunun mutlaka bilincinde olun.
Okul binasının ne kadar dayanıklı olduğunu ve acil durum çıkışlarını kontrol edin veya bu konularda bilgi alın.
Okulun geçmişinde acil durum refleksleri ile ilgili de bilgi talep etmenizde fayda olabilir.

etiketlerETİKETLER