Bilgi

Nazende Ne Demek?

Azeri Türkçesi kökenli bir sözcük olan nazende, her ne kadar gündelik hayatta kullanmasak da sık sık karşımıza çıkıyor. Özellikle edebi metinlerde, şiirlerde ve son olarak şarkılarda da bu kelime ile karşı karşıya geliyoruz. Nazende ne demek? Sorusuna yanıt vermek adına buradayız ve aynı zamanda nasıl bir kullanım şekline sahip olduğunu da yine bu yazı içerisindeki örnekler ile birlikte daha net bir şekilde kavramış olacaksınız.

Naz yapan, edalı, cilveli ve nazlı anlamına gelen bir kelimedir. Azeri Tükçesinde çokça kullanılan bu kelime, bize ait olan şarkı ve şiirlerde de sıkça yer alıyor. Naz yapan canlı bir varlığı anlatmak ve özellikle aşık olunan kadını betimlemek adına edebiyatçılar da bu kelimeye çokça yer vermeye devam ediyorlar.

Nazende, isim olarak da tercih ediliyor ancak Nazlı ismine kıyasla daha az kullanıma sahip olduğunu da belirtmekte fayda var diye düşünüyoruz. Fonetik açıdan ele alındığında daha estetik duruyor ve ilgi çekici bir yapısı olduğunu da görebiliyoruz. Nazlı demek yerine Nazende demek daha hoş ve tanımlaması da daha dikkat çekicidir.

Nazende Kelime Kökeni

Birçok kaynakta Azeri Türkçesine ait olduğu ifade ediliyor ve yazımızın balında bizler de bunun geçerliliğini kabul ettiğimizi dile getirdik. Kelime kökeni Farsça’yı işaret ediyor bu dilde özellikle kadın ismi olarak çok fazla karşımıza çıktığını da belirtmekte fayda var. Nazende, kadın ismi olarak kullanılmasının yanı sıra bir hitap şekli olarak da karşımıza çıkıyor. Türk Dil Kurumuna ait resmi web sitesinde de yine bu kelime ile ilgili birtakım açıklamalar mevcut. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden bir alt başlıkta bu kelimenin anlamına göz atalım.

TDK: Nazende

Nazende, TDK’ya göre sevgili anlamında da kullanılabilir. Sevgili anlamını da taşıyan bu kelimeye şarkılarda da rast geliyoruz. Gündelik hayatta çok sık karşı karşıya geleceğinizi düşünmüyoruz ancak dinlediğiniz bir ezgi ya da okuduğunuz edebi bir eserde karşınıza çıktığı takdirde artık sizler de anlamını biliyor olacaksınız.

Nazende Sevgilim-Nazlı Sevgilim

Nazende kelimesi genellikle canlı bir varlığa karşı kullanılan ve daha çok kadını, sevgiliyi betimlemek için edebiyatçılar tarafından kullanılan kelimelerden bir tanesidir. Nazende sevgilim, en çok kullanılan kalıplardan bir tanesidir ve burada sevgilinin nazlı, edalı olduğu anlatılmaktadır. ‘’Nazende sevgilim yadıma düştü’’ en çok bilinen şarkılardan birine ait söz olarak karşımıza çıkıyor ve bu sözde de sevgilinin nazlı olduğu anlatılıyor.

Günümüzde Kullanımı

Eğer İstanbul Türkçesi ile gündelik dili harmanlamak istiyor ya da kelimelerinizi seçerek konuşmayı tercih ediyorsanız nazende’yi de kelime dağarcığınıza ekleyebilirsiniz. Gündelik hayatta çok fazla karşınıza çıkacak bir sözcük değildir ancak ilgi odağı olmak ve dikkatleri üzerinize çekmek istiyorsanız sevgilinizi anlatırken bu kelimeyi kullanabilirsiniz.

Kadın İsmi Olarak: Nazende

Bizler genellikle “Nazlı” ismini tercih ediyoruz ve Farsça karşılığına baktığımızda Nazende kelimesini görebiliyoruz. Eğer ilgi çekici bir isim tercihinde bulunmak isterseniz kız çocuğunuza Nazende ismini verebilirsiniz. Nazlı ile aynı anlamı taşıyor ve Nazende adı da Tükler tarafından tercih edilmektedir.

Nazlı, erkekler için de kullanılabilir ve aslında nazlı bir erkekten söz etmek de mümkündür ancak bu isme sahip bir erkek yok denecek kadar az. Genellikle kadınları anlatmak için kullanılan ‘’Nazlı’’ kalıbı, erkeklerin üzerine ne yazık ki tam manasıyla oturmuyor. Yapısal olarak nazlı da olsa bir erkeğe nazende şeklinde hitap etmek absürt olabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı