arama

Mutlu Bir Hayat Yaşamak

Mutlu Bir Hayat Yaşamak
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Her insan kendine mutlaka sormuştur bu soruları: Güçlü inancıma, meditasyon yapmama, şifa aramama, başarılı olmama, psikolojik ve psikiyatrik çalışmalarıma, zihinsel amaçlara ulaşmama rağmen huzursuzum, mutsuzum, zevk alamıyorum, kendimi yeterli göremiyorum gibi soruları kendimize en az bir defa sormuşuzdur.

Peki bütün olumsuzlukları yaşayan insanlar ise hayat bana karşı gelişiyor resmen, kaderim kötü yazılmış, sanki başarısız olmaya gelmişim bu dünyaya gibi soruları illaki söyledik kendimize. Peki ya bütün sorunlar dışardan mı kaynaklanıyor? Yani biz çok normaliz ama hayat bize uymuyor öylemi? Mutluluk çokta uzakta olmasa gerek. Hayatı mutlu yaşamak neden bu kadar zor gelir ?

Gerçek şu ki ne yaparsak yapalım hayat bize karşı değil tersine hayat bizim yanımızda ama biz yanlış yere bakıyorsak ? Herşeyi bu kadar basite indirgemek ve üzerimizden atmak ne çare illaki gelip bulacak o mutsuzluk o huzursuzluk seni.

Önemli olan doğru yönde doğru şeyi aramayı bilmek. Etrafındaki insanlara imrenirsin ve hayatlarının ne kadar hızlı ne kadar güzel aktığını görürsün imrenirsin. Ama biliyomusun belkide oda sana bakıp imreniyordur. Çalışma masam olsun diye yıllarca hayal etmişsindir. Bir gün gelir kendi istediğin çalışma masanı alırsın geçersin başına oturursun ve önce hevesle birkaç dakika sonra boş boş bakmaya başlarsın.

Oturursun masana ama çalışcak bişey yoktur ki! Aslında bu durumda çoğu insan anlamaz ama anlayanlar yavaşça hayatını düzeltmeye adım atmaya başlar. O masayı neden aldın sen ? Sadece bir hevesti demi. Sadece özentilikti çünkü sen onu bir yerde gördün de beğendin. Hayatımızın büyük sırları küçük yaşadıklarımızda gizlidir aslında. Sen tamamen kendine özgü kendi işine yarayacak seni mutlu edicek şeyin aslında senin kendi içindeki düşüncelerden geçtiğini anladığın zaman olay tamamen kapanacak aslında.

Birey olarak konuşuyorum. Öğretmen olarak konuşuyorum. Birçok insanı analiz etmiş bir insan olarak konuşuyorum. Aslında mutsuz olmanın sebebi kendinsin. Bu anlamsız bi şekilde içine çöken hızursuzlukla aynı şey, bu şansızlıkla aynı şey. Hepsinin sebebi kendi kafandaki teorilerden başka birşey değil.

Ya düşünerek konuştun,yada işkembeden salladın ama hep şunu unuttun gülmeyi içten istemiyorsan, kalpten yaşayamıyorsan ve en önemlisi hayatında istediklerin, arzu ettiklerin aslında senin için mi yoksa özentilik mi farkında değilsen sende hep mutsuz kalacaksın. Evlendiğinde bu durum değişecektir çünkü sana ait bir can getirdin dünyaya artık amacın o olmuştur.

Yani özentilik değil sana ait olan bir şey, yani içten yaşayacağın gerçekçi olacağın bir konuyu dünyaya getirdin. Hayatı mutlu yaşamak ve huzurun sırrı da aslında bir bebek kadar gerçek ve içinde olan bir şey.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.