Bilgi

Meftun Ne Demek?

Arapça kökenli kelimelerden bir tanesi ile karşınızdayız ve bu yazımızda siz değerli okurlarımıza Meftun ne demek? Sorusunun yanıtını vereceğiz. Gün içerisinde birçoklarınız bu kelimeyi sıkça kullanıyor olabilir ancak daha çok sosyal medyada ve edebiyat dergilerinde daha sık karşımıza çıkıyor. Özellikle okuduğunuz kitaplarda da meftun kelimesini görebilirsiniz. Birçok farklı anlamda kullanılıyor ve örnekler ile birlikte bu sorunun yanıtını da daha net bir şekilde vermiş olacağız.

Meftun olmak, meftun etmek ve meftunluk gibi farklı biçimlerde kullanılabiliyor ve farklı anlamlara sahip olduğunu da belirtmek gerekiyor. Kaynaklarda bizimle paylaşılan anlamları dilerseniz alt başlıklar halinde inceleyelim ve bu soruya daha net bir şekilde yanıt vermiş olalım.

Meftun: tutkun Olmak

Gönül verilmiş ya da tutkunu olunmuş şeyler için kullanılan Arapça kökenli sözcüklerden bir tanesidir ve bizim de çok sık kullandığımız bir kelime olarak karşımıza çıkıyor. Bir canlıya karşı kullanılabileceği gibi cansız bir varlık için yani nesneler için de kullanılabilir. Geniş anlamlarına baktığımızda gönül veren, tutkun olan ya da bir şeye vurulan insan tanımlaması da yapılabilir.

Meftun: Hayranlık

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi birçok farklı anlamda kullanılması mümkündür ve bunlardan bir tanesi de bir şeyi çok beğenmek ve bu beğeni ile birlikte şaşkınlık yaşamak olarak karşımıza çıkıyor. Bunu hayranlık olarak da tanımlamak mümkün ve yine birçok kaynakta bu şekilde nitelendirildiğini ve yer verildiğini görebiliyoruz.

Meftun: Mecnun Olmak

Büyülenmiş, aşık olmuş ve hatta edebiyat kitaplarında mecnun olarak da karşılık buluyor. Tutku dolu bir ilişkiyi ve sevdayı anlatmak istediğinde yazarların büyük bir kısmı bu kelimeyi kullanmayı tercih ediyor ve az önce de ifade ettiğimiz gibi edebi metinlerde çok daha sık karşımıza çıkan kelimelerden bir tanesidir.

O güzel gözlere meftun oldum şeklinde bir örnek ile kelimenin anlamını daha net bir şekilde aktarmak mümkün olacaktır diye düşünüyoruz.

Meftun Olmak

Meftun oldum kalıbı ile kullanımı mümkündür ve bu kalıpta anlatılmak istenen ise gönül verdim, vuruldum ve hayran oldum şeklinde karşımıza çıkıyor. Aşk hikayelerinde çok sık kullanılan bu kalıp, edebi metinlerde de sıkça tercih ediliyor.

Meftun Etmek

Yaptıkları ile ya da güzelliği ile karşı tarafı kendine hayran bırakmak olarak tanımlanabilir ve yine edebi metinlerde sıkça kullanılan kalıplardan bir tanesi olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Meftunluk

Gönül vermişlik ile birlikte tutkunluk olarak da anlam kazanmaktadır. Aşkı, sevgiyi ve bağlılığı anlatmak adına kullanılabilir ve Arapça kökenli olmasına rağmen Türkçe eserlerde de bu kelimeye ve yine bu kelimenin yer aldığı kalıplara rastlamak mümkündür.

Arapça’dan dilimize taşınmayı başarmış sayısız kelime var ve edebi eserler de bu kelimeler ile birlikte ilgili kalıplara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Eski dönem yazarlarını okuyacak olursanız eğer hayranlıklarını ya da devamında beliren şaşkınlıklarını yine bu kelime ile perçinlediklerini ve aktardıklarını sizler de net bir şekilde görebileceksiniz.

Gündelik dile devşirmek ve yine gündelik hayatta kullanmak pek mümkün olmayabilir ve hatta bu kelimeyi kullandığınızda bakışlar da üzerinize çevrilecektir. Meftun ne demek? Sorusuna detaylı bir şekilde yanıt vermeye çalıştık ve az da olsa kalıpları cümleler ile birlikte örnekledik. Az önce de ifade ettiğimiz gibi gündelik hayatta daha çok okuduğunuz kitaplarda ve metinlerde karşınıza çıkacaktır. Gördüğünüzde şaşırmamanız ve anlamını bilmeden okuyup geçmeniz yerine bu bilgi doğrultusunda sizler de anlamlı bir okumaya imza atmış olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı