Bilgi

Kolaj Nedir? Kolaj Çalışması Yapma

“Collage” ya da “Kolaj” Resim sanatının en özel ve en önemli tekniklerinden bir tanesidir ve geçmişten günümüze ulaşmayı başarmış olan bu teknik, düz bir zemin ya da fotoğraf üzerine, benzeri nesnelerin eklenmesi ile oluşturulan çalışmalara verilen addır. Hali hazırda ressamların büyük bir kısmı bu teknikten faydalanarak eşsiz çalışmalar ortaya koyuyor ve yine dijital dünya sayesinde sizler de ücretsiz uygulamaları kullanarak bu çalışmaya benzer şeyler üretebiliyorsunuz.

Kolaj tekniği ile birlikte çok daha dikkat çekici ve çok daha estetik çalışmalar sunmak mümkün ve uygulamalar da bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Kolaj nedir? Sorusuna yanıt verdikten sonra dilerseniz bu teknik ile ilgili diğer tüm detaylara da yine hep birlikte göz atalım ve soru işaretlerini ortadan kaldırmış olalım.

Modern Dünyada Kolaj

Resimleme tekniği olarak basit bir tanımlama yapabileceğimiz kolaj, doğru ve profesyonel bir şekilde uygulandığı takdirde ortaya muazzam çalışmalar çıkartmanıza yardımcı olacaktır. Asırlardır devam eden ve kullanılan bir teknik olduğunu da unutmamak gerekiyor ancak modern dünyada uygulamalar ve sosyal medya aracılığı ile evrilmiş ve çok daha popüler hale gelerek boyut değiştirmiştir. “Pop art” olarak da biliniyor ve günümüzde bu şekilde adlandırılıyor. Uygulaması oldukça kolay ve keyifli bir teknik olduğunu da hatırlatmakta fayda var ve ortaya çıkan eserler de kesinlikle tatmin edici olacaktır.

Aynı yapıya sahip gibi görünse de bu çalışmada farklı yapıya sahip bileşenler kullanılıyor ve ortaya muazzam bir eser çıkıyor. Farklılıkların bir bütün içinde değerlendirildiği bu teknik, eşsiz bir sanat akımını da gün yüzüne çıkarmayı başarıyor. Fotoğrafların yanı sıra gazete küpürlerinden ya da ilgili fotoğraflardan da faydalanabilirsiniz. Aslında bunun için herhangi bir sınırlama durumu söz konusu değildir ve farklılıkları resme yedirebildiğiniz takdirde hiçbir şekilde sorun yaşamayacaksınız.

Objeler ve Kolaj Tekniği

Kolaj tekniği yalnızca resim alanında değil, birçok farklı sektörde aktif olarak kullanılıyor ve taleplere doğrudan yanıt vermek adına tarafınıza sunuluyor. Objeleri kullanarak da kolaj tekniğini kusursuz bir şekilde uygulayabilir ve ortaya çok daha estetik eserler çıkartabilirsiniz. Absürt çalışmalar için farklılıkları bir bütün olarak resmetmeniz gerekiyor ve bu konuda başarılı olmak gerçekten çok zor. Yüzeyi önceden boyayıp resimleri küçük boşluklar ile yapıştırabilir ve ortaya bir nesne çıkartabilirsiniz. Eğer yazlık yerleri ziyaret ederseniz tezgahlarda bunun örneği olan birçok farklı ürün olduğunu sizler de net bir şekilde görebileceksiniz.

Kolaj Tekniği ve Görsel Sanatlar

Bir sanat eserinin duygulara olduğu gibi göze de hitap etmesi gerekiyor. Kolaj tekniğinde absürde kaçmadan ve gerçeği yitirmeden ortaya konulacak eserler çok daha dikkat çekici bir hal alıyor. Görsel sanatların kalbi olan kolaj çalışması, gerçekten özel bir teknik ve bu teknik sayesinde milyonlarca insana hitap edecek eserler yaratmanız da mümkün. Bunu yalnızca bir fotoğraf ya da resim üzerinde değil, bir obje ve hatta bir vazo üzerinde de uygulayabilirsiniz.

Kolaj Uygulamaları

Sosyal medyada kolaj ismini çok daha sık duyuyoruz ve bununla birlikte ios ve Google play mağazalarında da kolaj uygulamaları ücretsiz olarak karşımıza çıkıyor. Birden fazla fotoğrafı bir araya getirmek ve birleştirmek çok kolay ve aslında tekniğin gerçek amacı da budur. Kolaj nedir? Sorusuna yanıt verdikten sonra bu uygulamalardan da bahsetmek istiyoruz. Bu eşsiz resim tekniğine bir yerlerden başlamak ve ilk adımı atmak isterseniz eğer ücretsiz uygulamaları kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı