arama

Neden zayıflayamıyorum? Kilo verememek ve Sorularınızın cevapları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Obezite ve Kilo Sorunu

Obezite, şu anda belki de dünyanın en önemli sorunu konumunda. Bunun başlıca sebebi tabi ki kilo verememek. Bunun yanında artan nüfus ve gelişen yemek endüstrisinin gittikçe sağlıksız bir hal alması da bu durumun oluşmasında oldukça etkili. Hal böyle olunca da fast-food denilen hazır yiyecekler insanların hızlı kilo almasına sebep oluyor. Lakin iş kilo vermeye gelince durum o kadar kolay olmuyor.

Aşırı kilo alma sebepleri 

Etrafta ”Su içsem kilo alıyorum” ”Diyet yapıyorum ama hala kilo veremiyorum” gibi cümleler hepimiz duyuyoruz. Kilo verememenin birçok sebebi olabilir. Kişinin metabolizma hızı yavaş olabilir. Bu yüzden metabolizması yavaş çalışan kişi diğer kişilere oranla daha kolay kilo alabilir.

Sağlıksız besinlerle beslenmek bir diğer sebeptir. Çoğalan fast-food firmaları insanların dikkatini çekerek özendirici içeriklerle ürünlerini satmakta ve bir anlamda insanları şişmanlatmaktadır. İnsanların bilinç kazanarak bu şirketlere para kazandırarak aynı anda kendi sağlıklarını hiçe saydıklarının farkına varmaları büyük bir gerekliliktir.

Angry large girl with hammer and scale isolated in white

Kilo vermek için ne yapılmalı?

Peki, kilo vermek neden bu kadar zor? Bunun başlıca sebebi kararlı olamamak. Kişi kilo vermek istiyorsa mutlaka belli şeylerden feragat etmesi gereklidir. Aksi takdirde verdiği çabalar boşa çıkabilmektedir. Kararlı olmaktan kasıt, bir gün önce bir diyetisyen kontrolünde diyet programı çerçevesinde beslenirken ertesi gün bunu hiçe sayarak eskiye dönmek ne yazık ki bir sonuç alamamaya neden olacaktır.

Kilo verememek aşılamaz bir durum değildir. Aslında en büyük engel çoğu zaman kişinin kendisidir. Daha kaliteli bir yaşam ve keyifli vakitler geçirmek isteyip kilo veremeyen insanlar ilk önce kendilerine inanmalı büyük bir kararlılıkla işe koyulmalılar. Gerisi kendiliğinden gelecektir. Bir diyetisyenle beraber bir program belirleyerek bu durumun altından kalkmak çok da zor değildir. Yeter ki güçlü bir irade sergileyin. Unutmayın siz isterseniz her şey mümkün…