Kimdir?

İstanbul’un Çeşitli Sokaklarındaki Esrarengiz Duvar Yazısı Tağut Nedir

Tağut nedir ? Dün dolaşmak için gittiğim Eminönü , Tahtakale civarlarında neredeyse her iki sokaktan birinde bu yazıyı görüyorum. Peki Tağut nedir ? Neden duvarlara yazılmıştır ve kim yazmıştır.
Öncelikle Tağut ‘ un kelime anlamını açıklayalım. Tağut kelime olarak kurani bir kelimedir ayet-i kerime de geçmektedir. Tam olarak anlamı ise;
”Azgın, sapık, kötülük ve sapıklık önderi, zorba, şeytan, put, puthane, kâhin, sihirbaz. ALLAH’ın hükümlerine sırt çeviren kişi ve kuruluşların tümü. Arapça “Teğa” kökünden türetilmiş olup kelimenin masdarı olan “Tuğyan” ALLAH Teâlâ’ya isyan etmek anlamına gelmektedir.”

Tağuta bugün kısaca ALLAH’ı inkar eden ateistleri de bu gruba dahil edebiliriz. Tam olarak ALLAH ‘ın varlığına inanmayan, insanları ALLAH sevgisinden soğutan, kendisini Tanrı ilan eden, kişi kurum ve kuruluşlara denir.

Resulullah (s.a.v) de tağut hakkında bir hadis-i şerifinde; “Her kim (tağuta karşı) cihad etmeden ve onunla mücadele (ederek Hakk’ı hakim kılma) arzusunu ruhunda duymadan ölürse, nifaktan bir şube üzerinde ölür” buyurmaktadırlar.” (Muhtasar Sahih-i Müs-lim, Hafız Münzirî, Hd. No: 103)

Peki İstanbul duvarlarında ne işi var ? Kim yazdı? Bir araştırma yaptım ve bu yazıları IŞİD militanlarının yazdığına yönelik idaalar ile karşılaştım. Tağut IŞİD militanları tarafından çok yaygın kullanılan bir ibare imiş. Daha önce bu yazıları merak edip sosyal medyada paylaşan kişi profillerine baktığımda ise IŞİD yanlısı tavırlar sergilediğini gördüm. Ayrıca IŞİD ‘in sosyal medya hesaplarından Başbakan Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında tağut kelimesini kullandığını buldum.

 

Tevhid Hareketi isimli sosyal medya hesabının paylaşımlarında IŞİD hakkında olumlu yorumlar gördüm ve bu duvar yazılarının IŞİD ile bağlantı kanısı tarafımca çok arttı.


Bir başka fotoğrafta ise fotoğraf paylaşımı yapan kişinin, IŞİD bayrağı ve bir sprey görünüyor. Paylaşımda ise ” Tağut nedir ” diye yazmaya şeklinde bir yazısını görüyoruz.

Kısacası Tağut nedir kelimesini sokaklara IŞİD bağlantılı kişiler yada sempatizanlarının yazdığı kuvvetle muhtemel.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı