arama

İçtiğimiz Su Ne Kadar Güvenilir

İçtiğimiz Su Ne Kadar Güvenilir
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Doğadaki mevcut su kaynakları, bazı istisnalar dışında, içme suyu ihtiyacı için doğrudan kullanıma uygun değildir.Damacana ve litrelik şişelerden kullandığımız suların ne kadar sağlıklı ve içtiğimiz su ne kadar güvenilir olduğunu hepimiz merak ederiz. Bazı su firmaları doğal kaynak suyu kullanabilir fakat bazıları kuyu suyunu ozonlama, ters ozmos gibi şekillerde arındırabilir. Öncelikle kuyu veya pis dere sularının arıtımı ne kadar güzel olsa da doğal kaynak suyunun tadını vermeyecektir asla ve zararı asla ondan az olamaz.

Önlem olarak aldığınız damacanın etiketine dikkat etmelisiniz  etiketin alt ve üst kısmında kahverengi bir şerit var ise .. sofra içeceği , doğal içme suyu , işlenmiş içme suyu , gibi ibareler yer alıyorsa aldığınız su işlemden geçirilmiş bir su dur . Aldığınız suyun etiketinde sadece doğal kaynak suyu  yazmalıdır ..  içeriği ve mineral değerleri etiketin üzerinde eksiksiz olarak döküm halinde bulunmalıdır. Firmaların suların temizliği ve kalitesini incelenmiş ve sıralaması yapılmıştır. Aşağıda ki tablo size gerçekleri göstermektedir.

Firmaların isimleri bulundukları şehirleri ve puanlamaları tabloda gösterilmiştir. Puanlamaların + (pozitif) değerde olanlar içilebilir sağlığa zararı olmayan sulardır. 0 puanın altındaki – (negatif) sular ise sağlığımızı tehdit eder nitelik taşımaktadır. Tabloya dikkatli bakarsanız eğer çok meşhur firmaların isimlerini aşağıda ki sıralarda göreceksiniz. Birazda suların hangi işlemlerden geçerek soframıza kadar geldiğinden bahsedelim.

Baraj ve göl gibi içme suyu kaynaklarından gelen su, içme suyu arıtma tesisine önce giriş yapısından gelir. Ardından, havalandırma yapısına giren su, burada havalandırılır. Aynı zamanda, suyun içindeki oksijen miktarı artırılır ve ön klorlama işlemi yapılır. Buradan çıkan su, ozon temas tankına gelir. Bu tankta, suyun temizlenmesine yönelik ilk aşama gerçekleşir. Suya, ozon jeneratöründen ozon verilerek, içindeki mikropların öldürülmesi sağlanır. Ozon temas tankından çıkan su, hızlı karıştırıcıların içine girerek, alüminyum sülfat ile içindeki katı maddeler çökertilir. Burada alüminyum sülfatla karışmış olan su, yavaş karıştırıcı ünitesinde, polielektrod verilerek, suyun içindeki katı maddelerin dibe çökmesini sağlayan durultucu ya gelir. Burada iri taneli katı maddeler, trident ve koni vasıtasıyla tasfiye edilir. Daha sonra buradan çıkan su, filtre yapısına girer. Filtreden çıkan temiz su, hijyenik şartları sağlayabilmek için klor temas tankında klorlanarak, temiz su deposuna, ardından pompa istasyonları aracılığıyla dağıtıma geçer. Dağıtıma hazır olan su, artık içilebilir durumdadır.

Günlük hayatınızın olmazsa olmazı olan su için size doğru olanı göstermeye çalıştım. Bundan sonra marketten suyunuzu aldığınızda hangi firmaların ne kadar sağlıklı olduğunu ve içilebilir olduğunu biliyorsunuz. İçtiğimiz su ne kadar güvenilir , unutmayın suyu sadece siz değil evdeki aileniz veya arkadaşlarınızla paylaşıyorsunuz. Bu nedenle suyunda kalitelisini kullanmak zorundayız.

İçtiğimiz Su Ne Kadar Güvenilir
İçtiğimiz Su Ne Kadar Güvenilir
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.