TrendSokak

Evde oynanabilecek Oyunlar

evde oynanabilecek oyunlar, evde oynanacak oyunlar, evde oynanan oyunlar, kağıtla oynanan oyunlar,evde eglenceli oyunlar, evde oynayabileceğimiz oyunlar, evde oynanacak en güzel oyunlar, arkadaşlarla oynanabilecek oyunlar, evde oynanan eğlenceli oyunlar

Evde oynayabileceğiniz , çocuklarınızla veya arkadaşlarınızla güzel vakit geçirebileceğiniz 2 kişilik , 3 kişilik veya daha fazla kişi ile oynayabileceğini birçok oyun bulunuyor. Sizin için birkaç adet evde oynanabilecek oyunları derledik. İsterseniz lafı uzatmadan yazımıza başlayalım.

evde oynanabilecek oyunlar

  •  ÜÇGEN PEYNİR DİLİMLERİ OYUNU

Hangi Yaş Grubu oynayabilir : 7 yaş ve üzeri
Kaç Kişi Oynanır: 2 kişi ve üzeri
Oynamak için Ne Gerekir: Kâğıt ve kalem
Üçgen Peynir Dilimleri Oyunu Nasıl Oynanır:

Bir adet A4 kağıdının üzerine bir sürü nokta yapılır. Sonrasında ilk oynayacak kişi seçtiği iki nokta arasına çizgi çizer. Bu çizgi sadece o çizilen iki noktayı birleştirmelidir ve noktaların üzerinden mümkün olduğunca geçmemelidir. Sıra ikinci oyuncuya geçer. İkinci oyncu başka bir iki noktayı birleştirir. Oyundaki amaç rakibe çizgi çizerek üçgen yaptırmadan üçgen yapabilmektir. Üçgenler oluştukça ücgenin içerisine o üçgeni yapan kişinin başharfi veya küçük harfle adı yazılır. Böylece üçgenin kime ait olduğu belli olur.

  • HACI YATMAZ NASIL OYNANIR 

Hangi Yaş Grubu oynayabilir : 2 yaş ve üzeri
Kaç Kişi Oynanır: 2 kişi ve üzeri
Oynamak için Ne Gerekir: Oklava veya sopa
Nasıl Oynanır:

Ortaya bir sopa dikilir. Bİr oyuncu sopayı sabit ve dik bir şekilde tutar. Her oyuncu halka şeklinde sopanın etrafına dizilir. Her oyuncunun sırayla 1 den başlayarak bir numarası olur. Sopayı tutan kişi oyunculardan herhangi birinin numarasını söyler ve sopayı aniden bırakır. Numarası söylenen oyuncu sopayı yere düşmeden havada yakalamaya çalışır. Bu oyunda çocuklarınızın refleksleri ve dikkatleri gelişir.

 

  • İSİM-ŞEHİR NASIL OYNANIR

Hangi Yaş Grubu oynayabilir : herkes
Kaç Kişi Oynanır: 2 kişi ve üzeri
Oynamak için Ne Gerekir: Kağıt ve kalem
Nasıl Oynanır:

Öncelikle her oyuncunun bir kağıdı vardır. Sayfanın en üst kısmına opsiyonel olarak isim-şehir-hayvan-bitki-sanatçı-ülke-eşya gibi ana başlıklar yazılar. Her bir sayfa enlemesine tutularak sırası ile sayfanın üst tarafına İSİM-ŞEHİR-BİTKİ-HAYVAN-EŞYA-SANATÇI-ÜLKE ve NOT yazılır. Sayfa yatay tutularak aşağıya doğru bir çizgi çekilir. Oyunculardan biri içinden alfabeyi saymaya başlar ve biri de dur der. Dur dedikten sonra o andaki harfi sesli söyler. Örneğin harf k ise k harfi ile başlayan şehir,hayvan vs türetilmeye çalışılır. İlk bitiren bitti deyip 20 ye kadar sayar ve bittiğinde herkes yazmayı bitirir. Aynı kelimeyi yazan oyuncular varsa 5 puan alır. Farklı cevaplar 10 ar puandır. En son tüm puanlar hesaplanır ve 1. belli olur.
Hızlı düşünme ve genel kültürün gelişmesine yardımcıdır. Çocuklar bol bol oynayabilir.

  • EVET-HAYIR NASIL OYNANIR

Hangi Yaş Grubu Oynayabilir : 4 yaş ve üzeri
Kaç Kişi ile Oynanır: 2 kişi ile
Oynamak için Neler Gerekir: –
Nasıl Oynanır:

2 kişi karşılıklı oturur. Birisi sorar diğer cevaplar. Amaç soruyu cevaplayan kişinin hiçbir soruya evet ya da hayır diye cevap vermemesidir. ” öğrenci misin” diye sorulduğunda evet veya hayır derse yanar.

  •  SANA NE LAZIM NASIL OYNANIR

Hangi Yaş Grubu oynayabilir: 4 yaş ve üzeri
Kaç Kişi ile Oynanır: Karşılıklı 2 kişi
Oynamak için Neler Gerekir: –
Nasıl Oynanır:

Oyun için her bir oyuncunun 2 dakika süredir vardır. İlk oyunu başlatan oyuncu bir meslek seçer ve sonrasında “Sana ne lazım diye sorar?”. Örneğin, “Sen bir doktorsun, sana ne lazım?”. Diğer oyuncu bu soruya cevap verdiğinde, “Başka ne lazım” diyerek oyun devam ettirilir. Karşıdaki oyuncunun 2 dakika boyunca “Başka ne lazım?” sorularına hızlı cevap vermesi gerekmektedir. 2 dakika dolmadan tıkanıp, cevap veremeyen kaybeder. Bir oyuncu sorusunu bitirdikten sonra, sıra diğer oyuncuya geçer ve o bir meslek seçerek oyunu devam ettirir.
Çocuğa Neler Kazandırır: Meslekleri tanıtan bir oyundur.

Evde oynanan oyunlardan bildiğiniz var ise bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. Yazı her oyun yorumu geldiğinde güncellenecektir.

2 Yorum

  1. Bir kere hepsini biliyorum ve oynaya oynaya canım sıkıldı. Hepside çoook sıkıcı.Ben yeni oyunlar istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı