Bilgi

Elfida Ne Demek? Elfida Şarkısının Hikayesi

Arapça kökenli sözcüklerden biri olan Elfida, son dönemde çok daha sıkça karşımıza çıkıyor ve ünlü sanatçı Haluk Levent’in katkıları da oldukça büyük. Yaptığı eşsiz parça ile birlikte bu ismi hafızalarımıza kazımayı başardı ve yazımızın sonunda bu duygu yüklü hikayeyi de sizinle paylaşacağız.

Elfida Ne Demek?

Elfida ne demek? Sorusuna yanıt vermek istiyoruz ve Arapça sözlüklerde detaylı bir araştırma yapıldığında “Feda etme, verme, gözden çıkarma” anlamlarına sahip olduğunu görebiliyoruz. Arapça’da olduğu gibi bizim dilimizde de kadın ismi olarak kullanılıyor ve az önce de ifade ettiğimiz gibi son dönemde çok daha popüler hale geldiğini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

İsim Olarak: Elfida

Türkçe anlamına baktığımızda feda etme ve gözden çıkarma gibi anlamlar karşımıza çıkıyor ancak isim olarak kullanımı mümkündür ve Haluk Levent’in ünlü parçası ile birlikte ebeveynlerin büyük bir kısmı kız çocuklarına b ismi koymaya başladılar. Elfida, derin bir hikayenin anlatıldığı çok özel eserlerden bir tanesidir ve yazımızın sonunda bu hikayeye de yer vermeyi düşünüyoruz.

Arapça kökenli bir sözcük olan Elfida, feda etmek olarak da kullanılıyor ve Türkçe anlamına baktığımızda farklılıklar görebiliyoruz. Fedakarlık eden, kendinden veren ve fedakar anlamında da kullanılıyor ve isim olarak kullanımı da bir hayli fazladır.

Elfida’nın Hikayesi

Beyzanur isimli küçük bir kız çocuğuna ithaf edilen bu şarkının duygu yüklü bir hikayesi var. Bildiğiniz gibi Haluk Levent oldukça yardımsever ve vicdanlı bir sanatçı ve bu konuda örnek alınması gereken bir şahıs. Beyzanur ile tanıştığında onun amansız bir hastalığa yakalandığını öğreniyor ve doktorlar onun için ‘’Gözden çıkartın’’ diyorlar. Elfida ismi ona Haluk Levent tarafından veriliyor ve şarkıdaki hikaye de tamamen Beyzanur ve Haluk Levent’e aittir. Aslında sanatçı, bu hikayenin duyulmasını istemiyor ancak bir süre sonra gerçekler ortaya çıkıyor… Kıymetli sanatçı Haluk Levent, bu şarkıyı ona yazdığını ve hasta yatağında sık sık seslendirdiğini söylüyor. Beyzanur, bu şarkının kendisine yazıldığını ve Elfida isminin kendisine verildiğini elbette bilmiyor.

Eğer şarkıyı bu hikaye ile birlikte dinlerseniz emin olun çok daha fazla etki bırakacaktır. Bu hikaye ortaya çıktıktan sonra Haluk Levent de bunu doğruluyor ve Beyzanur’un vefat ettiğini öğreniyoruz. Elfida ismi, bu şarkı ile birlikte çok daha dikkat çekici ve çok daha dramatik bir hale geldi. Şarkının sözlerini incelediğinizde nasıl bir anlam taşıdığını ve aslında kime yazıldığını sizler de çok daha iyi anlayacak ve bizlere hak vereceksiniz. Az önce de ifade ettiğimiz gibi Haluk Levent bu olaydan hiçbir şekilde bahsetmiyor ancak hasta yakınları ve sosyal medya aracılığı ile bu hikaye ile tanışıyoruz.

Elfida ne demek? Sorusuna yanıt verirken aynı zamanda duygularınıza da biraz olsun dokunmak istedik. Hikayesi olan şarkılar her zaman için daha etkileyici olmuştur ve hikayeyi bilerek dinleyeceğiniz bu şarkı sizler için artık daha özel ve kıymetli olacaktır. Elfida, günümüzde sıradan bir isim olmaktan çıktı ve bu hikaye ile birlikte çok daha özel bir hal aldığını da belirtmek gerekiyor. Haluk Levent’in yanı sıra birçok farklı sanatçı bu şarkıyı seslendirmiş durumda ancak hiçbiri onun kadar duygulu okumuyor. Beyzanur’u uzunca bir süre önce kaybettik ancak ismi ile birlikte yaşamaya devam ediyor ve bu eşsiz şarkı, Elfida ismini hafızalara kazımayı başarmış durumda ve sonsuza dek onu hatırlayacağız…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı