Bilgi

Ekonometri Nedir? Ekonometri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Ekonomik verilerin, ampirik biçimde değerlendirilmesi ve ilgili verilerin bilgisayar aracılığı ile daha sağlıklı bir şekilde ele alınmasını inceleyen bilim dalıdır. Ekonometri nedir? Sorusuna bu şekilde yanıt vermek mümkün ve son dönemde öğrenciler tarafından çok daha fazla tercih edilen bir bölüm olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Mezun olduğunuzda iş bulma kaygısı gütmeyeceğiniz popüler mesleklerden bir tanesidir. Çok sayıda verinin içerisinde basit ilişkileri çıkartabilmek gibi özet bir tanım da mevcuttur.

Ekonometri Nedir?

Ekonometri terimini inceleyecek olursak eğer köklü bir geçmişe tanıklık edeceğimizi sizler de fark edeceksiniz. 1910 yılında Ciompa tarafından kullanılmış ve günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Peki bugünkü kullanım şeklinde kimin imzası var? Bu soruya yanıt olarak Ragnar Frisch ismini kullanabiliyoruz. Bilgisayar yazılımlarını kullanarak ve yine bu yazılımlardan destek alarak ekonometrik analizlerin çok daha kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamıştır.

Etimolojik olarak bir inceleme yapıldığında ise ekonomik ölçüm şeklinde bir tanımlama yapmamız mümkün olacaktır. Matematiksel iktisat ile birlikte ekonomi teorisinin bir araya gelmesi bu terimi doğuruyor ve günümüzde yepyeni bir meslek kolu olarak karşımıza çıkıyor. Basit bir örnek verdiğimizde bunu sizler de daha iyi anlayacak ve soru işaretlerinden kurtulmuş olacaksınız. Talep eğrisinin ekonomi teorisine bağlı olarak aşağı doğru eğimli olup olmadığı test edilmek istendiği takdirde doğrudan ekonometri bilimi devreye giriyor ve doğru sonuçlar elde edebilmek adına bu bilime ihtiyaç doğuyor.

Ekonometrik çözümlemeler ile devam edelim ve iki ana dalda ele alınması gerektiğini de hatırlatmak isteriz. İlk olarak karşımıza zaman serisi analizi çıkıyor. Bir diğer konu ise kesit analizi olarak bilinmektedir. Zaman serisi analizi, değişkenlerin, zaman kavramında var olan değerlerini, değişkenler ile birlikte karşılaştırıyor ve bu doğrultuda sonuç elde etmenizi sağlıyor. Yatay kesit analizine baktığımızda ise tek bir zaman noktası ele alınarak farklı değişkenlerin incelendiğini görebiliyoruz. Ekonometri olmazsa olmaz demek çok da hatalı bir söylem olmayacaktır ve son dönemde bu bilim dalına daha fazla ihtiyaç duyulduğunu da görebiliyoruz. Şimdi dilerseniz ana konumuz olan bir diğer konuya göz atalım ve mezunların ne iş yaptığını hep birlikte inceleyelim.

Ekonometri Mezunu Ne İş Yapar?

Ekonometri mezunu kişilerin unvanlarına baktığımızda Matematiksel iktisatçı gibi bir unvan karşımıza çıkıyor. İktisat mezunlarının çalıştığı tüm alanlarda görev alabiliyorsunuz ve hatta adım atacağınız ilk işinizde iktisatçılara göre çok daha yüksek maaşlar ile başlayacaksınız. Kamu ve özel sektörü kapılarını sonuna kadar aralamış durumda ve sayısal verilerin hesaplanmasını ve düzenli bir şekilde tutulmasını gerektiren araştırma birimleri de yine iş yapabileceğiniz alanlardan yalnızca biridir.

İktisat ve yöneyleme bağlı olarak yapılacak olan uygulamaları araştırmalar da yine bu bölümün yer alabileceği meslek kolları arasında yer alıyor. Bu yelpazeyi kapsayan tüm iş kollarında yerinizi alabilir ve yüksek maaşla çalışmaya başlayabilirsiniz. Verilerin olduğu her alanda kapılar ardına kadar açılıyor ve istatistik kavramı da en büyük avantajlarınızdan bir tanesi olacaktır.

Ekonometri mezunu ne iş yapar? Sorusuna da bu şekilde yanıt vermek mümkün. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi son dönemde bu bölüm ve bu meslek bir hayli popüler hale geldi. Bilim ve Matematiğin bir bütün olarak ilerlediğini ve istatistiğin birçok alanda işe yarar olduğunu kabul edecek olursak eğer hem geleceğin mesleği hem de önü kapanmayacak bir bölüm olduğunu net bir şekilde ifade etmek de zor olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı