arama

Dünya tuvalet günü nedir?

Dünya tuvalet günü nedir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Herkese Merhaba , hadi dünya tuvalet günümüzü kutlayalım. Arkadaşlarınızla küçük yada büyük hiç farketmez bir etkinlik organize edin ve bugünü değerlendirin. İlk duyduğumda bende şaşırdım tabi ki, dünya tuvalet günü de nedir ? Saçmalamayın lütfen diye çıkışanlar da olabilir 🙂 Biraz araştırınca ayrıntılar az çok zihnimde birikti. 19 Kasım Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Tuvalet Günü olarak seçilmiş. Bunun sebebi girişte söylediğim gibi tuvalet yapmayı kutlamak gibi bir şey değil tabi ki. Dünyada 7 milyar insan yaşıyor ve bunların sadece 1 milyarı temiz ve hijyenik olarak tuvalet ihtiyaçlarını gideriyorlar, Birleşmiş Milletler ise sağlıklı olarak kanalizasyon şebekeleri yakınlarında yaşamayan ve bu ihtiyaçlarını doğada gideren tam 2.5 milyar insanın olduğunu açıkladı. Ayrıca geri kalan milyarlarca insan da tuvalet ihtiyacını sağlıklı bir şekilde gidermekten çok uzak. Özellikle Afrika kıtasında ve asya da belli bir kanalizasyon sistemi varlığı çok az olduğu için insanlar çok hijyensiz ve bakteriyel ortamlarda yaşıyorlar. Bu günün Dünya Tuvalet Günü olarak ilan eden Birleşmiş Milletlerin amacı ise tuvalet ihtiyaçlarını hijyenik bir şekilde gideremeyenler için oluşturduğu fon ile bu kişilere temiz tuvalet yapmak ve tuvalet eğitimi vermek. İşte bu yüzden her yıl 19 kasım da dünya tuvalet gününü kutluyoruz.

Bugüne özel dikkat çekmek amacı ile çeşitli istatistiklerden de söz edebiliriz.  Dünya genelinde ki 7 milyar insan dan 6 milyarı bir cep telefonuna sahip iken , 4.5 milyar insan ise sağlıklı tuvaletten mahrum.
Peki ülkemizde böyle bir sorun var mı ? Tabi ki var özellikle kırsal kesimlerde oldukça yaygın. Onuda geçelim, okullardaki tuvaletlerin hallerini bilmeyen yoktur. Kırık pisuvarlar, aynalar her tarafı yazılı  kapılar kokan tuvaletler… Bu alanda Opet şirketini bilirsiniz ve tuvaletlerinin hijyenine hayranım, sadece tuvaletine girmek için akaryakıt almışlığım vardır. Öyle ki Opet, yarattığı bu güzel etkiyi tüm ülkemize yaymak için okullarda tuvalet eğitimi de vermeye başladı. Darısı tüm şirketlerimize artık. Herkesin sağlıklı bir şekilde su yoluna gidebilmesi hayaliyle , Dünya Tuvalet Günü nüz Kutlu Olsun !

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.