arama

Doktorların gözünden güçlü bağışıklık sistemi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

 

 

Soğuk kış aylarında enfeksiyonlar başta olmak üzere çok sayıda hastalıkta artış gözlenmektedir. Artan bu hastalıklarla başa çıkmak ve korunmak için en önemli konu bağışıklık sisteminden geçmektedir. Enfeksiyon hastalıklarında metabolizmanın artan hızına karşılık, hücrelerin ihtiyacı olan enerjinin düzgün bir şekilde karşılanabilmesi için doğru ve dengeli beslenmek çok önemlidir.

Sağlığımız için gün içerisinde protein, karbonhidrat ve de yağın yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde alınması sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller vücuda kazandırılabilmektedir. Burada önemli olan tek tip beslenme modeli yerine her türlü sebze ve meyvenin uygun miktarlarda tüketilmesidir.

Diğer bir önemli konu ise vitamin ve mineral tabletlerini bilinçsizce tüketmenin vücudumuza yarar sağlamaktan çok zarar verdiğidir. Özellikle yağda çözünen A.D.E.K vitaminleri vücut içerisinde depolanan vitaminler olduğu için fazla alınması vücut için toksik etkilere yol açmaktadır. Suda eriyen vitamin kategorisinde yer alan B ve C vitaminleri ise fazlası vücutta depolanmadığı için günlük olarak gıdalarla birlikte alınmasına özen gösterilmesi gereken vitaminlerdir.

Yazımızın devamında vitaminlerin hangi besinler içerisinde yer aldığına yer veriyoruz.

A ve C vitaminleri, vücudumuzda antioksidan görevi görüp bağışıklı sistemimizi kuvvetlendirerek hastalıklara karşı korunmamızı sağlayan vitaminlerdir. Turunçgiller, havuç, mandalina, maydanoz, roka, tere, yeşilbiber başta olmak üzere çok sayıda meyve ve sebze içerisinde A ve C vitamini bolca bulunmaktadır. Fakat C vitamini özellikle ışık ve ısı gibi çevresel faktörlerden olumsuz etkilenerek özelliğini kaybeder. Bu nedenle özellikle C vitamini tüketiminde meyveleri bekletmeden kısa süre içerisinde tüketmek alınacak olan vitamin miktarının kaybını engelleyecektir.

Enfeksiyonlarda protein alımının önemi

 

Bağışıklık sistemini destekleyen en önemli besin maddeleri içerinde proteinler yer almaktadır. Proteinler doku yapımı ve doku onarımındaki başarılı etkileri nedeniyle günlük olarak besin içerisinde mutlaka alınmalıdır. Süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünlerinin yanı sıra et, balık ve de tavuk gibi besinlerde yüksek miktarda protein bulunmaktadır. Ayrıca bitkisel besin kaynaklarından da protein alımı mümkündür. Bu gıdalar, kuru fasulye, mercimek başta olmak üzere çok sayıda kuru baklagiller ve ceviz, fındık, badem olmak üzere kuruyemişler içerisinde bolca bitkisel protein bulunmaktadır.