arama

Doktor tavsiyesi dışında antibiyotik kullanımının sakıncaları

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...

 

 

Gelişi güzel antibiyotik kullanımı fayda sağlamak yerine vücudumuzda çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu zararların başında böbrek ve karaciğer yetmezliği ilk sırada gelmektedir.

 

Ülkemiz kişi başı antibiyotik kullanımında miktar olarak Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada bulunmakta, toplam ilaç harcamalarımızın ise %35 gibi büyük bir kısmını antibiyotikler oluşturmaktadır.  Bu durumun temelinde geçmişte bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde antibiyotik kullanımı konusunda yeterli bilinçlendirilmenin yapılmamış olması ve ilaçlara ulaşım imkânının çok kolay olması yatmaktadır.

Antibiyotik, bakterilerin yol açmış olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan, başarılı sonuçlar alınan bir ilaç grubudur. Fakat doktor kontrolünde ve önerisinde uygun görülen doz ve sürede kullanıldıkları zaman başarılı olmaktadır. Aksi halde antibiyotik tedavisi bahsedilen doz ve sürede uygulanmadığı zaman yarar sağlamamanın yanı sıra vücuda ciddi zararlar vermektedir.

 

Antibiyotikler, hastanın kendi başına kullanabileceği ilaçlar olmayıp, ateş düşürücü, ağrı kesici, kırgınlık gideren ilaçlar değildir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken önemli bir durum ise her ateşin enfeksiyon belirtisi olmadığı ve her enfeksiyonun da kaynağının bakteriler olmadığı unutulmamalıdır.

 

Antibiyotiklerin Gelişigüzel Kullanılmasının İnsan Vücudunda Yol Açtığı 6 Sorun,

 

Antibiyotikler, doğru kullanılmadığı zaman vücuda zarar verir. Bu nedenle de doktor kontrolünde ve uygun dozlarda kullanılması önemlidir. Fakat doktor haricinde kullanılan ilaçlar belli başlı çok ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bunlar,

 

 1. Ciddi alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabiliyor: Bu reaksiyonlar hafif derecede kaşıntı, kızarıklık ve deri döküntüsü olabildiği gibi ölümle sonuçlanan ciddi alerjik reaksiyonlara da yol açabilmektedir.

 

 

 1. Karaciğer fonksiyonlarını bozabiliyor: Karaciğer fonksiyon testleri kan tahlilleri sonucunda ortaya çıkarılabilen değerlerdir. Karaciğer hastası olan hastalarda uygun antibiyotik ve ilaç kullanımı için mutlaka doktor kontrolünde ilaç kullanılmalıdır.

 

 1. Böbrek yetmezliğine yol açabiliyor: Antibiyotikler böbrekler üzerinde toksik etkilere yol açarak böbrek yetmezliğini tetikleyebilmektedir. Akut böbrek yetmezliğinin görülme sebeplerinden bir tanesi de kullanılan yanlış ilaç ve ilaç dozlarıdır.

 

 1. Antibiyotik kaynaklı ishal görülebiliyor: karsak florası içerisinde 400’den fazla bakteri türü yer almaktadır. Bunlar bağırsak içerisinde belli bir denge içerisinde bulunup, hastalık oluşturmak yerine fayda sağlar. Antibiyotik kullanımına bağlı olarak bu bakteri florasının denge hali bozulup fırsatçı bakteri adı verilen bakterilerin artmasına neden olur. Bu durumda şiddetli ishaller meydana gelmektedir.

 

 1. Obeziteye sebep olabiliyor: Bebeklik ve de çocukluk döneminde kullanılan antibiyotik kullanımı obeziteye yatkınlık ortaya çıkarttığı yapılan çalışmalar sonucunda görülmüştür.

 

 1. Mide- barsak sistemine ciddi zarar verebiliyor: Mide bağırsak mukozasına zarar veren antibiyotikler sindirim sisteminde bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilere yol açabiliyor.

 

Antibiyotik kullanırken lütfen hekiminizin uygun gördüğü ilaç grupları ve dozlarının dışında lütfen ilaç kullanmayınız.