arama

Doğru anaokulu nasıl seçilir?

Doğru anaokulu nasıl seçilir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Çocuğunuzu emanet edeceğiniz yeri iyi tanımak oldukça önemlidir. Daha da önemlisi ise çocuğunuzun emin ellerde olduğunu bilmeniz çocuğunuzdan uzakken gözünüzün arkada kalmamasının tek yoludur. Ebeveynler anaokullarına aylık altı yüz ile bin beş yüz TL arası değişen hatta daha yüksek fiyatlara ulaşabilen ücretler ödemektedir. Bunun karşılığında ise haklı olarak güvenilir, sağlıklı bir ortamda çocuklarının hem öğrenip hem de eğlenmelerini ve sosyalleşmelerini beklemektedirler. Bu güven ve eğitim koşullarının en iyi şekilde sağlanması için en iyi anaokulunu seçmek çok önemlidir.
Şimdi bu konuda standartları belirlemede size yardımcı olabilecek bazı kıstaslardan bahsedelim:

Ne Kadar Büyük Ne Kadar Kalabalık?

Anaokullarının boyutu kapasitesi ve sınıfların boyutu oldukça önem taşımaktadır. Kalabalık olmayan bir okulda çoğu öğretmen okuldaki her çocuğun karakterini bilir ve hepsini tanır. Fakat bu noktada aslında dikkat etmeniz gereken okulun ne kadar büyük olduğu ve kapasitesinin ne kadar olduğu değil. Asıl mesele bu sayıyı karşılayacak yeterli personelin olup olmadığıdır. Yani öğretmen başına düşen öğrenci sayısı önemlidir. Buna paralel olarak bir öğretmenin kaç çocuk ile ilgilenmesi gerektiği önemlidir. Ayrıca çocukların bulunduğu sınıfların boyutu ve imkânları da aynı doğrultuda önemlidir.


Ebeveyn İlişkileri

Anaokullarının ebeveynler ile iletişimi ve ebeveynlerin okul öncesi eğitime dâhil edilme oranları önemli bir kriterdir. Ebeveynlerin, okulun karar mekanizmasında yer alması hem çocuklar hem de ebeveynler için büyük bir artıdır. Bu sayede ebeveynler çocuklarının bireysel ihtiyaçlarını daha iyi yansıtır ve her öğrencinin karakterine göre ilgi ve alaka gösterilmesi mümkün hale gelmiş olur.

Okulun Prensipleri ve Eğitime Yaklaşımı

Eğer eğitim sürecine siz ebeveynleri de dahil eden bir anaokuluna çocuğunuzu gönderdiyseniz, okulun eğitim anlayışını ve okul öncesi çağdaki çocuklara yaklaşımını fark etmeniz oldukça kolay olacaktır. Bu konuda detaylı fikir sahibi olmak için şu soruları yöneltebilirsiniz

  1. Öğretmenler eğitim, oyun ve uyku saatleri ile ilgili sıkı bir program mı takip ediyor? Program gereğinden fazla katı veya düzensiz mi?
  2. Özel ilgi veya dikkat isteyen farklı karakterdeki çocuklara öğretmenlerin yaklaşımı nasıl?
  3. Uslu durmayan çocukların disiplininde nasıl bir yöntem izleniyor?
  4. Öğretmenlerin çocuklar ile etkileşimini takip etme ve izleme fırsatınız var mı?

Öğretmenler

Anaokullarında öğrenciler üzerinde en çok etki bırakacak kişi öğretmenidir. Yukarıda bahsedildiği gibi öğretmenlerin çocuklar ile etkileşimini takip etmeniz, öğretmenin kalitesi ve uyguladığı yöntemlerin size uygun olup olmadığını görmenizi sağlayacaktır. Bununla beraber, öğretmenin çocuğunuz ile etkileşimini tahlil ederken, çocuğunuzun davranışlarını da göz önünde bulundurun. Çocuğunuz öğretmeni ile iyi anlaşamıyor olabilir fakat bunun nedeni çocuğunuzun çok hareketli olması veya sosyal çevresinde diğer çocuklara karşı olumsuz davranışlar göstermesi olabilir. Ayrıca çocuğunuz çok sakin ve uslu ise öğretmenin performansı kötü olsa dahi negatif bir etkileşim yaşama olasılığı da düşecektir, bu da öğretmenin performansını tahlil ederken yanıltıcı olabilir.