Cumhurbaşkanı adayı Cem Uzan kimdir, hangi partiden aday?

Cumhurbaşkanı adayı Cem Uzan kimdir, hangi partiden aday?

Evet Türkiye ve Türk siyasetine damga vuran, Türkiye’nin ilk özel televizyon kanalını, ilk telefon operatörünü ve bunlar gibi nice yenilikleri getiren insan Cem Cengiz Uzan. İlk olarak hayatından başlayalım tanımaya. 26 Aralık 1960 yılında Adapazarı Sakarya’da doğmuştur. Babası iş adamı Kemal Uzan annesi Melahat Uzan’ ın ilk oğludur. 1967 yılında doğan küçük kardeşi ise Murat Hakan Uzan’dır. Lise öğrenimini İstanbul Özel Alman Lisesi’nde tamamlamış, üniversite öğrenimini Amerika’daki Pepperdine Üniversitesi’nde tamamlamıştır (işletme bölümü). İngilizce, almanca ve fransızcayı ana dili gibi bilmektedir.

İş hayatına geldiğimizde ise Cem Uzan tam olarak ilklerin adamı diyebiliriz. Türkiye’de ilk özel televizyon olan Star TV’yi kurmuştur. Ardından İlk video müzik kanalı olan Kral TV’yi kurdu. Daha sonra ilk özel radyo olan Süper FM, ilk arabesk müzik yayını yapan radyo olan Kral FM, ilk yabancı müzik yayını yapan Metro FM ve ilk slow müzik yayını yapan Joy FM radyo istasyonları ile ilk sayısal yayın platformunu Star Digital’i kurarak önemli işler başarmış bir insandır Sayın Cem Uzan.

İş hayatında daima yükselişte olan Cem Uzan, Türkiye’nin ilk ve tek %100 Türk’e ait olan telekomünikasyon şirketi olan TELSİM’i kurmuştur. Bu şirket sayesinde GPRS, MMS, WAP, MVS, Bas Konuş gibi hizmetleri Türkiye’de hizmete sokmuş bir insandır.

Türkiye’ye ve büyük Türk milletine getirmiş olduğu bu yenilikler sayesinde ülkemizin popülerliği artmıştır.

Hiçbir şekilde devlet yardımı almadan tamamen kendi imkanlarıyla Berke Barajı’nın yapımını sağlamıştır (Maliyet: 1 Milyar $). Bunun yanı sıra ülkemize 11 tane baraj daha yapmıştır.

Yıllarca Türkiye’de vergi rekortmeni olan Sayın Cem Uzan, bu yarışta babası Kemal Uzan ve kardeşi Hakan Uzan ile birlikte yarışmıştır. Yıllarca Uzan Ailesi ülkemize milyarlarca dolar vergi ödemişlerdir.

2002 yılında iş hayatının yanında birde siyasete atılmayı kafasına koyan Cem Uzan, Genç Parti’yi kurmuştur. Genel başkanı kendisi olmuştur. 2002 de ilk girdiği seçimde, sadece 3 aylık yeni bir parti olmasına rağmen %7,5 oy oranına ulaşmıştır. Oran gözünüze az gelebilir ama sadece 3 ayda 2.500.000 oy almak gerçekten de hiç kolay değil yeni kurulmuş parti için. Daha sonrada 2007’de girdiği seçimde vaatleri ile adından bolca söz ettirmiştir Cem Uzan:

-Mazot 1 YTL olacak.

-Fındık 8 YTL olacak.

-Dokunulmazlık kalkacak.

Şimdide gelelim bu saltanatın, bu imparatorluğun çöküşüne. Bu saltanatın çöküşü bence o dönemdeki hükümetin ve yandaşlarının Cem Uzan’ ın bu şekilde ilerleyişini istememesiydi. Siyasette bu kadar kısa zamanda bu kadar çok oy alan bir parti oluşumu onlara zarar verebilirdi. Nispeten de yavaş yavaş çöküşünü hazırladılar. Bu kadar çok büyüyen Uzan Aile’si dikkatleri öyle bir çekti ki sonradan tehdit unsuru olmaya başladı bazıları için. Önce bankalar ellerinden alındı sonra yavaş yavaş diğer şirketler. Daha sonra hapis cezaları geldi. Cem Uzan bu iddaalara cevap olarak: ” Bu bir siyasi linçtir. Bizi yok etmeye çalışıyorlar ama biz vazgeçmeyeceğiz.” demiştir.

Cem Uzan 2009 yılından beri Fransa’da siyasi sürgündedir. Birkaç ay önce bir televizyon kanalı Fransa’ya gitmiş ve Cem Uzan’la röportaj yapmıştır. Bu röportajın linkini de sizlerle paylaşacağım. Bu röportajda yaşadıklarını anlatmıştır. Şu sıralarda Avrupa’da mahkemeleri devam etmektedir ve sonuçlanan 2 mahkemeyi de Cem Uzan kazanmıştır. Cem Uzan ne zaman dönecek derseniz, Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımda da Türkiye’ye davaların hepsini kazanıp geleceğini söylemiştir.

Bakalım zaman bizlere neyi gösterecek. Hangi tarafın haklı hangi tarafın haksız olacağını ilerde net bir şekilde göreceğiz.

Cem Uzan Cumhurbaşkanı seçiminde adaylığını koyacağını açıkladı fakat parti belirtmedi.