Bilgi

Cl Nedir?

Cl kısaltması yaygın olarak “Santilitre”nin kısa yazılışı ya da “klor” elementinin simgesi olarak bilinir. Ancak, anadilin İngilizce’nin olduğu İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada gibi ülkelerde değişik şekillerde kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

Santilitre

Litrenin yüzde birini ifade eden santilitrenin (centiliter) uluslararası kısaltması,

Klor Elementinin Simgesi 

Klor (chlorine) elementinin uluslararası kullanımdaki simgesi.

Şili’nin Uluslararası İnternet Uzantısı (.cl)

Şili’nin uluslararası internet kodu.  Türkiye’nin kodunun ‘’.tr’’ olması gibi, Şili’nin uluslararası internet uzantısı ”.cl” şeklinde kullanılır.

”Eksen Çizgisi” İçin Uluslararası Kısaltma

Türkçe’de “eksen çizgisi, orta hat, eksen, merkez hattı” olarak tanımlanan “Center line” ifadesinin ABD ve İngilizce konuşulan ülkelerde kullanılan kısaltması.

”Sınıf” Sözcüğünün Bazı Ülkelerdeki Kısaltması

Türkçe’deki “sınıf”ın  değişik dillerdeki kullanım şekli olan “class” sözcüğünün İngiltere, ABD ve bazı ülkelerde yaygın olarak kullanılan kısaltması.

”Büyük Harf Tuşu”nun Kısaltması

Bazı bilgisayar klavyelerinde büyük harf kilit tuşunu göstermek için yaygın olarak kullanılan bir kısaltma, “Caps Lock”.

Kontakt Lens İfadesinin Uluslararası Kısaltması

Kimi gözlükçülerin “yapışır mercek” olarak adlandırdığı kontakt lensin uluslararası kullanımdaki kısaltması, “contact lense”.

‘’Geleneğe Dayanan Hukuk’’un Uluslararası Kısaltması

Uluslararası hukuk dilinde örf ve adetlere dayanan hukuku tanımlarken kullanılan “Common Law” kimi zaman “CL” kısaltmasıyla ifade edilir. Özellikle yayınlardaki dipnotlarda ve kaynak göstermede kullanılır.

Japon Beyzbol Ligi’nin Kısaltması

Japonya’daki Beyzbol Ligi, uluslararası beyzbol camiasında “Centeral Lig” (The Central Leage) olarak tanımlanır ve “CL” kısaltmasıyla ifade edilir.

Kaliforniyalı Tanımının Kısaltması

ABD’nin Kaliforniya eyaletinden olanlar kendilerini tanımlarken “CL” (Kaliforniyalı / Californian) kısaltmasını kullanıllar.

”Merkezi Kilit” İfadesinin Uluslararası Kısaltması

“Merkezi kilit” tanımının uluslararası kullanımdaki kısaltması, “Central Locking”.

”Çocuk İşçi” Tanımının Uluslararası Kısaltması

Uluslararası literatürde “çocuk işçi” tanımının uluslararası kullanımdaki kısa ifadesi,  “child Labour”.

Kısaca ”Klinik”

Klinik sözcüğünün kısa mesaj gönderme ve kimi yazışmalardaki kısaltması,  “Clinic”.

‘’Craig’s List’’in Kısaltması

Daha çok kullanılmış eşyaları alınıp satıldığı bir iş modeline dönüşen ve bu adla anılan internet sitesinin mesajlaşmalar ve Amerikan argosundaki kısaltması.

‘’Computer Lab’’ Kısaltması

ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde daha çok okul, kütüphane ve kamu binaları gibi yerlerde oluşturulan, genel kullanıma da açık tutulan ‘’bilgisayar odası’’nın kısaltması,  “Computer Lab”.

”Gümrük Mevzuatı”nın Uluslararası Kısaltması 

Gümrük mevzuatı ya da gümrük kanunu olarak tanımlanabilecek yasal düzenlemeleri ifade etmek için kullanılan uluslararası kısaltma, “Customs Law”.

ABD’de ”İlçe Sınırı” Tanımının Kısaltması

ABD’nin idari yapılanmasında Türkiye’deki büyükşehir örgütlenmesini andıran bir idari yapıların sınırılarını ifade eden “County Line” sözcüğünün kısaltması.

Genelgenin Kısaltması

Türkçe’de “genelge”, “tamim” ya da “sirküler” olarak tanımlanan bildirimlerin İngilizce konuşulan ülkelerdeki kısa ifade şekli, “Circular Letter”.

Amerikan Argosunda ”Check List”

Türkçe’de ‘’kontrol listesi’’ ya da “doğrulama listesi” olarak da kullanılan “Check List” özellikle kısa mesajlaşmalarda kullanılan kısalması.

Amerikan Argosunda Çince

Özellikle ABD’de bazı yazışma ve mesajlaşmalarda Çince’yi ifade etmek için kullanılan kısaltma CL‘dir. (Chinese Language)

Amerikan Argosunda ”Hep Yalan Söyleyen Kişi”

Türkçe’de yalan söylemeyi bir yaşama biçimi haline getirmiş olan kişileri tanımlamak için kullanılan “iflah olmaz yalancı” tanımının  İngilizce konuşulan ülkelerdeki sokak dilindeki kısa tanımı,  “Chronic Liar”.

”Sözleşmeli İşçi”nin ABD’deki Kısaltması

Belli bir işin yapımını üstlenen ve Türkçe’de ‘’taşeron’’ ya da “alt yüklenici” olarak tanımlanan sözleşmeli işin ABD’deki konuşma dilindeki kısa tanımı,  “Contract Labor”

Bilgisayar Oyunlarında ”Klan Lideri”

Bilgisayar oyunlarında oyun içinde oluşturulan belli gruplarda liderliği üstlenen kişiyi tanımlamak için kullanılan “Clan Leader” ifadesinin kısaltması.

”Berrak Sıvı” Tanımının Kimi Ülkelerdeki Kısaltması

Türkçe’de “temiz sıvı” ya da “berrak sıvı” ifadesinin İngilizce konuşulan ülkelerdeki kısa tanımı,  “Clear liquid”.

”Kontrol Sınırı”

Belli limitin aşılması durumunda izin gerektiğini  belirtmek için kullanılan “kontrol sınırı”  ibaresinin İngilizce konuşulan ülkelerdeki kısa ifadesi, “Control Limit”.

Alkol Maddelerindeki cl Nedir?

Ölçü birimi olarak düşünebilirsiniz. cl santilitrenin kısaltmasıdır. 33cl=330ml

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı