arama

Böbrek Taşı Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?

Böbrek Taşı Nedir? Tedavisi Nasıl Olur?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Böbrek taşı tedavisine başlanmadan önce taşın boyutuna, taşın oluşma sebeplerine, iltihap olup olmadığına, böbrek taşının yeniden tekrarlama olasılıklarına göre unsurlara dikkat edilir.

Böbrek taşı dört bilim altında olanların yüzde doksanı, beş ve yedi milim olanların ise yarısı kendi kendine düşer. Ancak ve ancak sekiz milim ve daha büyük olan taşlarda ise kendi düşürülmesi önerilir. Daha sonra bu düşen taşlar üzerinde ise analizler yapılır. Bu taşların cinsleri tayin edilir ve hastaların idrarları da pet bir şişeye konularak taş elde edilmeye çalışılır. Böbrek taşı analizi hastalık sebebini ortaya koymak ve yeniden oluşmaması için alınması gerek tedbirlerdendir. Bu yüzden yararlıdır. Analiz sonrasında ise hastaya bazı diyet programları yapılır. Günlük olarak en az 2 litre su içilmesi gerekir. Sistin taşı olanlarda ise daha çok sıvı alımı önerilir. Diyette ise kalsiyumun kısıtlanmasının bir yararı olmayacaktır.

Ayrıca hipertansiyon tedavilerinde kullanan bazı thiazid cinsinden idrar söktürücüler de kanda bulunan kalsiyum seviyesini düşürür. Bu tedaviye cevap vermeyen hastalarda ise kemiklere kalsiyum depolayan ortofosfatlar verilir ve hastalar doktor tavsiyesi olmadan önce süt ve süt ürünlerini azalmamaları gerekmektedir. Kanda bulunan ürik asit seviyesi yüksek olan hastalarda ise günlük en azından üç litre kadar su içilmesi ve yüz gram altında et yemeleri önerilir. Potasyum ve yemek sodası idrarı alkalileştirir ve taşların da erimesine yardım eder. İdrarda biriken okzalat miktarlarını artıran gıdalar alınabilirse eğer B6 vitaminleri verilir ve bu sayede ise sıvı alımı artırılır, kalsiyum sitrat verilebilir. İdrarda bulunan sitrat miktarı düşükse eğer potasyum sitrat verilir ve limon ile narenciye ürünleri de iyi gelebilir.

Böbrek ağrıları için ise aspirin ve ortofosfatla türündeki ilaçlar etki etmezler. Çok şiddetli böbrek ağrıları olanlarda ise Diklofenak sodyum, morfin yada kontramal tablet tedavisi uygulanabilir.