Teknoloji

Bilgisayar Anakart Marka Model Öğrenme

Bir bilgisayarın tüm donanımlarını bünyesinde barındıran ve beyin olarak nitelendirilen anakart, ilgili parçalar arasındaki iletişimi güçlü ve sorunsuz bir şekilde yerine getiren elektronik devre olarak da tanımlanabilir. Anakart model öğrenme bağlığı altında sizlere ilgili konu hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız ve farklı yöntemler sunacağız. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden bu yöntemlere alt başlıklar halinde yer verelim ve nasıl bir uygulama yapabileceğinizi de yine birlikte incelemeye çalışalım.

Anakart Marka ve Model Öğrenme

1. Yöntem: Bu yöntemde bir programa ihtiyacımız olacaktır ve editörlerimizin de sıkça kullandığı, onay verdiği bu program sayesinde sizler de marke ve model bilgisine daha kısa süre içerisinde erişim sağlama şansı elde edeceksiniz. CPU-Z adını verdiğimiz bu programın kullanımı da bir hayli kolay ve binlerce bilgisayar kullanıcısı da yine bu programı tercih ediyor diyebiliriz.

Program tamamen ücretsiz ve sizler de güvenilir bir siteden indirme işlemini gerçekleştirdikten hemen sonra kurulumu tamamlayabilirsiniz. Kurulum sonrası ekstra olarak yapacağınız pek de bir şey bulunmuyor. Sağ üst kısımda yer alana mainboard, yani ana kart butonuna tıkladığınız takdirde cihazınızın ana kart modeli ve markası saniyeler içerisinde karşınıza çıkacaktır. Kart bilgileri tüm detayları ile sunuluyor ve yalnızca marka model bilgisi değil, devreye dair öğrenmek istediğiniz tüm detayları da yine tek bir tık ile görüntüleme şansına sahipsiniz.

2. Yöntem: Bahsedeceğimiz bu yöntem de yine en çok tercih edilen popüler yöntemlerden bir tanesidir ve uygulaması da gayet kolay görünüyor. Windows+R kombinasyonu sonrası karşınıza bir pencere açılacak. Dxdiag yazdıktan hemen sonra enter tuşuna basın ve devam edin.

Sunulan listede yalnızca ana kart bilgileri değil, cihazınıza dair tüm bilgiler yer alacaktır. Bilgisayarın adından tutun da işletim sistemi bilgisine kadar tüm detayları tek bir tık ile öğrenebiliyorsunuz ve program kullanmayı tercih etmeyen bilgisayar kullanıcıları için en ideal ve geçerli yöntemlerden bir tanesidir. Bu yönteme de ısınamadım ve farklı bir alternatif arıyorum diyorsanız eğer hemen diğer yönteme göz atalım ve sorularınıza da yanıt vermeye çalışalım.

3. Yöntem: Regedit üzerinden işlem yapabilmek de mümkün ve bunun için izlemeniz gereken yol da aşağıdaki gibidir:

Windows+R kombinasyonu ile birlikte açılan pencereye regedit yazın ve enter tuşuna basın. Açılan pencereden HKEY_LOCAL_MACHİNE > Hardware > Description > System > BIOS adımlarını hatasız bir şekilde takip ederek son adımda sizler de ana kartınız ile ilgili tüm detaylara saniyeler içerisinde erişim sağlayabiliyorsunuz. Yine program kullanmak istemeyenler için en etkili ve en kolay yöntemlerden biri olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Uygulaması daha kolay ve net sonuçlar verdiği için bilgisayar kullanıcıları için önem arz etmektedir.

4. Yöntem: Dos komutu ile birlikte ana kart bilgilerine nasıl erişim sağlayacağınızdan bahsedeceğiz. Merak etmeyin bu da gayet kolay bir yöntem ve kısa süre içerisinde sonuca ulaşacaksınız. Windows+R kombinasyonu ile birlikte açılan ekrana cmd yazıp enter tuşuna basın.

Karşınıza siyah bir ekran çıkacaktır ve bu ekrana “wmic csproduct get name,identifyingnumber,uuid” yazdığınızda Anakart model öğrenme sürecini tamamlamış olacaksınız ve bununla birlikte seri numarası bilgisi almak istiyorsanız da yine bu yöntem yeterli olacaktır. Ana kart bilgilerine ihtiyaç duyduğunuz takdirde uygulayabileceğiniz çok fazla yöntem var ve hiçbir ücret ödemeden ya da satın alma işlemi gerçekleştirmeden sizler de bu süreci tamamlayabiliyorsunuz. En uygun yöntemi tercih ederek adımlarınızı atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı