arama

Bel Mr Nasıl Çekilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

bel mr nasıl çekilir, bel mr nedir ? 

Vücudumuzun sırt bölümünden boyun bölgesinden başlayıp kalçamızdan aşağıya doğru inen ve omuriliği oluşturan otuz bir adet omur bulunur. Bu omurların arasında omurganın dayanıklı olmasını sağlayan ve darbelere karşı koruyan disk şeklinde özel bir kıkırdak doku bulunur. Bu dokunun yapısı darbe hareket veya duruş bozukluğu nedeniyle bozulursa omurların içinde bulunan yumuşak tabaka dışarıya çıkar. Taşan yani fıtıklaşan bu yapı omurilik kanalındaki sinirleri sıkıştırır ve baskı yapar. Hatta bazı durumlarda bir sıvı sızıntısı dahi söz konusu olur ve ciddi bir ağrı hissedilir. Omur ve omurga yapısının bozulması sebebi oluşan bu hastalığa bel fıtığı denir.

bel mr nasıl çekilir

Hastalığın belirtileri arasında bel ve sırt ağrıları en belirginidir. Aynı zamanda kişide kalçadan başlayarak bacağa yayılan uyuşma hissi varsa bacaklarda karıncalanma hissi varsa ve şiddetli ağrı hissediliyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktor bu ağrının doğru teşhisi için sizden MR isteyecektir. Peki bel mr nasıl çekilir? 

Mr dev bir mıknatısın sahip olduğu manyetik alana sahiptir. X ışınları kullanılmaz elektromanyetik ve radyo dalgaları ile görüntüleme yapar. Çekim sırasında hasta masaya yatırılır ve tünel görünümlü cihazın içine doğru gönderilir. Güçlü elektromanyetik alan içeren silindir şeklindeki bu cihaz vücuttaki hidrojen atomlarının enerji salmasını sağlayan radyo dalgaları gönderir ve görüntüleme işlemi gerçekleşir. MR işlemi yirmi ile atmış dakika arasında sürebilir. İşlem sırasında kesinlikle hareket edilmemelidir. Bu sürede hareket eden binlerce atoma ait bilgi bilgisayara kaydedilir. Sonrasında bu kayıtlar radyologlar tarafından değerlendirilir ve kesin sonuca varılır.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.