Askere Gidene Ne Denir?

Askere gidene ne denir? Bazı durumlarda ne söyleneceğini bulmak zor olabilir. Sabah yolda giderken bir tanıdığa rastladığınızda hiç düşünmeden kelimeler ağzınızdan dökülür: “Günaydın”, “Merhaba” ya da “Selâmün aleyküm”…

Peki ya pek sık karşılaşmadığınız durumda bir şeyler söylemeniz gerektiğinde? Sevdiğiniz bir dostunuz, akrabanız ya da belki öz kardeşiniz vatani görevini yerine getirmek üzere yola çıkacak. Askere giderken nasıl uğurlayacağınızı biliyor musunuz?

Genellikle insanın aklına ilk gelen “Hayırlı tezkereler” sözüdür. “Tezkere” sözcüğü askerlik görevinin bittiğini bildiren belge anlamına gelmektedir. “Hayırlı tezkereler” dendiğinde askere giden kişinin bir sıkıntı yaşamadan, hayırla askerliğini tamamlaması temennisinde bulunulur.

Bazen yanlış olarak “hayırlı teskereler” denebilmektedir. Oysa “teskere” kelimesi “sedye” anlamına gelmektedir. Yani yanlışlıkla kişilere “hayırlı sedyeler” dilenmektedir. Çoğu kişi askere gidene dua etmekte, askere giden sevgili için hediyeler alınmakta, coşkulu uğurlamalar düzenlenmektedir. Ancak iş vedalaşma anına geldiğinde sık sık diller düğümlenir ve “Hayırlı tezkereler” dışında söylenecek bir şey bulunamaz. İşte askerlik görevini yapacak kişiyle söyleyebileceğiniz sözler ve anlamları:

Askere Gidene Ne Denir?

“Sağ salim dönersin inşallah”: Kişinin askerde gazi olmaması, başına bir şey gelmemesi, sağlığının bozulmaması temenni edilmektedir. Ancak yaşanabilecek olumsuz senaryoları hatırlatması nedeniyle bu söz tercih edilmeyebilir.

“Allah kurtarsın”: Genelde çok yakından tanımadığımız kişilere söylenen bu sözle kişinin tez zamanda evine ve düzenine dönmesi dilenir. Ama bu durum kişi üzerine “kurtulunması” gereken bir duruma gireceği hissi uyandırabilir.

“Allah kavuştursun”: Askere giden kişinin en kısa sürede sevdikleriyle tekrar birlikte olması, buluşmaları önünde engel olmaması dilenir.

“En büyük asker bizim asker”: Asker yolcusunu yüreklendirmeye yönelik bir sözdür. Genellikle kalabalık bir grup tarafından marş şeklinde söylenir.

“Vatan sana emanet”: Askerlik görevinin temelinde yatan fedakarlık ve bunun için duyulan minnet vurgulanmaktadır.

“Dualarımız seninle”: Asker için manevi destek sağlanması amaçlanmaktadır. Düşünce ve duaların askerin yanında olup onu koruyacağı belirtilmektedir.

Bunlar dışında askere giderken alınacaklar konusunda önerilerde bulunabilir, hediye ya da harçlık verebilir veya askere mektup yazabilirsiniz. Vedalaşırken ya da mektubu noktalarken kullanabileceğiniz diğer ifadeler şunlardır:

“Vatan için git, seni sevenler için dön”,

“Allah alnın açık gelip gitmeyi nasip etsin”,

“Hiçbir şey için canını sıkma”,

“Bizim için çok değerlisin”,

“Bir şeye ihtiyacın olursa biz buradayız”,

“Kazasız belasız”,

“Güle güle git, güle güle gel”,

“Minnettarız”,

“Moralini yüksek tut”,

“Hiçbir şeyi kafana takma”,

“Yolun açık olsun”,

“Allah sevdiğine kavuştursun”,

“Tez zamanda gelmeyi nasip etsin”,

“Bir sıkıntın olursa haberimiz olsun, bir telefon uzağındayız”,

“Sayılı gün çabuk geçer”, “Sayende huzurla yatıp uyuyacağız”,

“Ne zamandır spor yapmak istiyordun, bahaneyle düzene girersin”,

“Göz açıp kapayıncaya kadar dönmüş olacaksın”,

“Buralar bize emanet”, “Gözün arkada kalmasın”,

“Ne olduğunu anlamadan dönmüş olacaksın”.

Asker Sözleri

“Aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor. Lütfen 360 gün sonra tekrar deneyiniz.”

“Biz denizci değiliz ki her limanda bir sevgilimiz olsun, biz komandoyuz dağlar sağ olsun.”

“Bize vatan delisi diyorlar, kafayı vatanla bozmuşsunuz diyorlar. Çok şükür kafamız bozuk, kanımız değil.”

“Bu vatan bizimdir ferman gerekmez. Askerin olduğu yere yabancı giremez.”

“Dağların aslanları geceniz gündüz gibi olsun dualarım sizinle askerim.”

“Dağların tepesine, eşkıyanın alnına, kızların kabine ölümsüz Mehmetçik yazacağım.”

“Doğan her güneş gençliğimin kaybıysa, batan her güneş şafağımın kaybıdır.”

“Ezanla geldik salayla gideriz. Bu vatan için kanımızı şerbet diye içeriz.”

“Her erkek bir gün asker olacak fakat her asker bu vatanı koruyamayacak.”

“Ne şehitler verdik vatan uğruna bizde bitmez Mehmetçik bu vatan uğruna.”

“Öyle bir toplum var ki çığlık atsan duymayan öyle bir kalbim var ki kurşunlara doymayan.”

“Şafak ne kadar zengin olursa olsun, bir gün fakirleşmeye mahkûmdur.”

Gece nöbetlerinde beni aklına getirmemeye çalış. Uyurken üstlerine yakalanmanı istemem.”

Bazı sözler kulağa klişe gibi gelse de memleketinden ayrılan, düzeni değişen herkes sevildiğini, özlendiğini duymak isteyecektir. Askere giden kişiye ne kadar değer verdiğinizi, yokluğunda onu ne kadar arayacağınızı, onun sizin için ne kadar önemli olduğunu hissettirdiğiniz sürece aslında ne söylediğinizin o kadar da önemi yok. Çoğu erkeğin hayatında bir dönüm noktası olan ve hayata bakışlarını değiştiren bu kutsal görev öncesinde yanında olduğunuzu bilmek onlara iyi gelecektir.

Askere gidene ne denir konusunda, bu zorlu yolculuğa çıkarken yaptıkları fedakarlık için müteşekkir olduğumuzu belirtmek, şükranlarımızı sunmak ve karşılaşabilecekleri güçlükler konusunda onları cesaretlendirmek zamanın daha kolay akmasını sağlayacaktır. Askere alınma arifesinde ve vatan borçlarını ödedikten sonra sevdiklerinizle huzurlu vakitler geçirmeniz dileğiyle.