arama

Anaokulu öğrencileri için Fen ve Matematik örnekleri

Anaokulu öğrencileri için Fen ve Matematik örnekleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Fen Aktiviteleri

Çocukların zihinsel gelişimi için onlarla bilimsel aktiviteler yapmak çok önemlidir. Bu aktiviteler çocuklarınızın zihinsel gelişimine katkıda bulunmakla kalmayıp, ilerde görecekleri fen bilimleri derslerine karşı daha ilgili olmalarında ve gençlik çağlarında ufku açık bireylere dönüşmelerine yardımcı olacaktır. Bu konuda kendimden bir örnek vermek istiyorum; 5 yaşımdayken babam eve teleskop getirmişti. Bu aygıtın ne olduğunu o yaşta tam olarak algılayamadığımı hatırlıyorum fakat teleskoptan baktığımda gördüğüm şeyin ay yüzeyi olduğunu ve bunun bende yarattığı heyecanı hiç unutmuyorum. Şu an hala gök cisimlerine, yıldızlara, takımyıldızlara ve bunların isimlerine karşı ilgiliyim.
Bu konuda gerçekleştirebileceğiniz bazı diğer aktiviteler, ölçüm ve renk karıştırma olabilir. Örneğin çocuğunuz ile beraber boya kalemleri ile oynarken renkleri karıştırabilir, karışımların hangi renkleri ortaya çıkarttığını inceleyebilirsiniz. Veya oyuncak bir cetvel ile nasıl düz çizgiler çizebileceğini ona öğretebilirsiniz. Doğal alanlarda gezintiye çıktığınızda farklı kuşları ve böcekleri ona tanıtabilirsiniz. Dinozorlar hakkında incelemeler ve dinozor figürlü oyuncakları tanımlamak da eğlenceli bilimsel aktiviteler arasındadır.

Matematik Aktiviteleri

Çocuklarımız okul çağında sayılar ile tanışır. Bunun için okullarda abaküsler renkli çubuklar ve sayı fasulyeleri gibi çeşitli araçlar kullanılır. Fakat okul öncesi çocuklar bu tarz gereçler için fazla küçüktür ve bunları algılayamayabilirler. Çocuğunuz bu araçların ufak parçalarını ağzına götürmek isteyebilir veya yutabilir, bu yüzden bu araçlar okul öncesi için tehlikeli olabilir. Fakat bir o kadar faydalı, hem çocuğunuzun yaşına daha uygun hem de daha güvenli bazı aktivite araçları bulunabilir. Bunlardan bir tanesi oyun hamurlarıdır. Oyun hamurları ile çeşitli geometrik şekiller yaratabilir, parçalara bölerek sayıca azlık ve çokluk kavramları ile ilgili oyunlar oynayabilirsiniz. Bunun yanı sıra, boya kalemleri ile oynadığınız oyunları da temel matematiksel aktivitelere dönüştürebilirsiniz. Örneğin çember veya kare gibi geometrik şekillerden oluşan hayvanlar çizebilirsiniz veya + – x gibi işlem sembollerini içeren bir ev çizebilirsiniz.
Bunlar matematik eğitimine hazırlık oluştururken, aynı zamanda çocuğunuzun motor becerilerine de faydalı olacaktır. Bu eğlenceli ve faydalı aktiviteler sayesinde hem öğrenip hem eğlenerek çocuğunuzla kaliteli zaman geçirebilirsiniz.