Bilgi

Amfibi Nedir?

Amfibinin iki anlamı bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, iki yaşayışlı yani hem karada hem de suda hareket eden taşıt anlamıdır. Bir diğer anlamı ise askeridir. İki yaşayışlı anlamına gelen terimdeki canlı topluluğuna amfibiler adı verilmektedir. Bu türler;

  • Anura (kurbağalar) – 6500 tür,
  • Caudata veya Urodela (semender) – 680 tür,
  • Gymnophiona veya Apoda (caecilians) – 205 türleridir.

Çoğu insan kurbağalara ve semenderlere aşinadır. Ancak yüzeysel olarak büyük solucanlara benzeyen ceacilians hakkında daha az bilgi sahibidirler. Caecilians hakkında bilinenler çoğunlukla yeraltında ve su altında gizli olduklarıdır. Yeraltında olmaları sebebiyle de haklarında çok az şey bilinir. Tüm amfibiler, soğukkanlı hayvanlardır. Çoğu amfibi doğuştan itibaren yetişkin formuna gelene kadar metamorfozdur. Kendi vücut ısısını üretemeyen ve bunun yerine hayatta kalacak kadar sıcak – soğuk dengesini sağlamak için bulundukları ortamlara güvenirler.

Amfibi nedir ve nerelerde yaşarlar dersek, 7400’den fazla olan amfibi türü, yağmur oranlarının yüksek olduğu, nehir ve akarsuların bulunduğu, çöl ve alpin ortamları gibi farklı habitatlarda yaşarlar diyebilir. Amfibilerin yaşayamadığı tek ortam ise Antartika kıtasıdır.

Amfibiler Nasıl Yaşar?

Doğada hassas bir denge kuran bu yırtıcı tür, av olarak da doğada önemli rol oynar. Zararlı böcekleri yerler ve dünya çapında tarıma yüksek derecede fayda sağlarlar. Sıtma dahil birçok hastalığının yayılmasını en aza indiren Amfibiler, derisinde onları bazı mikroplardan ve virüslerden koruyan maddeler bulundurur. Bu maddeler, AİDS dahil olmak üzere çeşitli insan hastalıklarının tedavisi için de kullanılmaktadır. Amfibiler içerisinde en bilinen tür olan kurbağalar, yüzyıllardır çeşitli kültürlerde özel bir yer edinmiştir. Bazı insan kültüründe iyi şans anlamına da gelir. Bilinen 7500 amfibi türünün neredeyse üçte birinin yaşamımız boyunca soyu tükenebilir.

Amfibilerin yok olması ise dinozorlardan bu yana en büyük kitlesel yok oluş olarak tarihe geçecektir. Çevresel streslerden etkilenebilen ilk türlerden sayılan amfibi türü, doğada düşüş göstermesi halinde hem insanlar için hem de diğer türler için tehlike arz edebilir. Bu çevresel etkilere örnek olarak nüfustaki azalma ve yok olmalar örnek sayılabilir. Endişe verici sayılarda ölümleri gerçekleşen amfibilerin, 1980 yılından bu yana yaklaşık olarak 122 türünün neslinin tükendiğine inanılıyor. Habitatın istilacı türlerin, kirliliğin, küresel ısınmanın ve diğer insan etkileri hayvan ve bitki türlerinin birçok türü için tehdit niteliğindedir. Amfibi nedir, amfibilerin bizim için önemi nedir? Bu soruların cevabı, türlerinin yok olması durumunda yaşamamızı etkileyecek durumundan belli olmaktadır.

Amfibi Asker, Amfibi Komando Nedir?

Türk amfibisi, her türlü deniz şartlarında yer alan deniz vasıtalarından yararlanarak, denizde seyir edebilmek ve karaya çıktığında muharebe ederek, en kısa sürede hedefini ele geçirerek hayati öneme sahip bir bölgeyi koruman için eğitilmiş birliklere denir.

Amfibi birliklerin geçmişi 1090’lı yıllara dayanır. İlk olarak Çaka Bey, İzmir/Bayraklıda ortaya çıkardığı kırk parça gemisi ile sakız adasını almıştır. Atatürk’ün gösterdiği hedefler doğrultusunda yaşanan gelişim süreci içerisinde büyük gayretler ile birlikte Donanma Komutanı Oramiral Kemal Kayacan’ın kararı ile 30 Ağustos 1968 yılında Gölcük’te birinci Amfibi Deniz Piyade Taburu kuruldu.

1960’lı yıllarda NATO ve milli tatbikatlara iştirak eden tabur, büyük başarılar kazanarak deneyimlerini arttırmıştır. 1973 yılında ikinci Amfibi Deniz Piyade Taburu kurulur. 18 Nisan 1974 yılında Alay karargahı da teşkil edilerek 2 taburlu Amfibi Deniz Piyade Alay Komutanlığı kurulabilmiştir. Bu piyade alayının ilk komutanı, Emekli Deniz Güverte Albay İbrahim Neşet İkiz’dir. Albay Neşet İkiz’in komutası sayesinde Amfibi Deniz Piyade Alayı, Kıbrıs Barış Harekatı’nda denizden karaya çıkan ilk birlik olmuştur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı