arama

1980 Moskova Olimpiyatları’na Katılmayan Ülkeler

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

 

  • 1980 – Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgaline karşı çıkmak amacıyla Moskova Olimpiyatları’nı protesto eden ABD’nin çağrısına uyan Bakanlar Kurulu, Türkiye’nin de olimpiyatlara katılmaması yönünde karar aldı.

1980 Yaz Olimpiyatları, resmi olarak XXII. Olimpiyat Oyunları, Sovyetler Birliği’nin başkenti Moskova’da yapılan çok sporlu etkinlik.

1980 Yaz Olimpiyatları, 1979’da Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgal etmesi gerekçesiyle ABD önderliğinde boykot edildi. Bu nedenle sadece 80 ülkenin temsil edildiği Moskova Olimpiyatları’nda Japonya, Batı Almanya ve ABD gibi kayda değer ülkelerin takımları katılmadı. Batı ülkeleri Moskova Olimpiyatları’ndan genelde düşük standartlara sahip bir organizasyon olarak bahsedegeldiler ve sonuçlarla kazanılan madalyaların sportif değerine şüphe düşürdüler. Ancak en üst seviyede olmasa da, kırılan 36 dünya rekoru, 39 Avrupa rekoru ve 73 Olimpiyat rekoru ile sergilenen üst düzey beceri nedeniyle, Moskova Olimpiyatları için standartların altında olduğunu söylemek oldukça güçtür.

Moskova Olimpiyatları Doğu Avrupa’da düzenlenmiş ilk olimpiyat oyunudur.

 

Adaylık süreci

Bu organizasyonu yapmaya diğer aday Los Angeles şehriydi. İkisi arasındaki seçim, 31 Ekim 1974 tarihinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) 75. toplantısının yapıldığı Avusturya’nın Viyana şehrinde yapıldı. Moskova, Los Angeles’i 20’ye karşı 39 oyla geçti. Eski adı Dahomey olan Benin ile eskiden Rodezya adını taşıyan Zimbabve ilk kez yeni adlarıyla 1980 Yaz Olimpiyatları’na katıldılar.

Katılım

1980 Moskova Olimpiyatları’na katılan ülkeler

80 ülkenin katılıdığı 1980 Moskova Yaz Olimpiyatları 1956’dan sonraki en düşük katılımlı olimpiyat oyunu oldu. Altı ülke (Angola, Botsvana, Ürdün, Laos, Mozambik ve Seyşeller) ilk kez Moskova’da Olimpiyat Oyunları’na katıldı. Kıbrıs, aynı yıl içinde Lake Placid’de düzenlenen 1980 Kış Olimpiyatları’nın ardından ikinci kez bu oyunlara katılırken, Sri Lanka’nın yeni adıyla (önceden Seylan) katıldığı ilk olimpiyat oldu.

Apartheid sisteminin yürürlükte olduğu Güney Afrika Cumhuriyeti’nin katıldığı Montreal’de düzenlenen 1976 Yaz Olimpiyatları’nın boykot eden 24 ülkeden yaklaşık yarısı ABD öncülüğündeki boykot kampanyasına katılarak 1980 Yaz Olimpiyatlarına da katılmadı. Boykot kampanyası Aralık 1979’da Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgalinden sonra ABD Başkanı Jimmy Carter’ın 20 Ocak 1980’de Sovyet güçlerinin bir ay içinde Afganistan’dan çekilmemesi halinde ABD’nin Olimpiyat Oyunları’nı boykot edeceği yönündeki ültimatomuyla başladı.

Olimpiyat Oyunları’na çağrılan ülkelerden 65’i oyunlara katılmadı. Bu ülkelerden pek çoğu ABD’nin çağrısıyla karar alırken, diğer kısmı ekonomik nedenlerle olimpiyatlara katılmadı. Boykota katılan ülkelerden pek çoğu Philadelphia’da düzenlenen “alternatif oyunlar”a katıldılar. Sovyetler Birliği’nin Afganistan’a müdahalesine protesto eden 15 ülke de açılış töreni sırasında kendi bayrakları yerine Olimpiyat Bayrağı’yla katıldı. Yine bu ülkelerin sporcularının madalya törenleri sırasında Olimpiyat Bayrağı çekilerek, Olimpiyat Marşı çalındı. tüm bunlara rağmen boykotun oyunlar üzerindeki etkisi karışık oldu. Boykot çim hokeyi ve binicilik gibi dallarda etkili olurken, boks, judo, kürek, yüzme, atıcılık, atletizm ve halterde 1976’dan daha fazla sporcu katıldı.

İtalya bir öncekinin dört katı madalya sayısına erişirken, Fransa da altın madalya sayısını iki katına çıkardı. Romanya daha önce katıldığı olimpiyat oyunlarında kazandığından fazla altın madalyayı Moskova’da kazandı. İrlanda da 1956’dan beri en başarılı olimpiyat oyununu yaşadı. Üçüncü Dünya atletlerinin daha öncekilere göre daha fazla alanda rekabet ederek, daha fazla madalya kazandığı 1980 Yaz Olimpiyatları’nda, kadın sporcuların katılım oranı yüzde 21 önceki tüm oyunlardan daha yüksek oldu.