arama

Vikings dizisinde geçen İngiliz Kral Aethelwulf kimdir? Ne zaman doğdu ve ölümü

Vikings ingiliz kral Aethelwulf - Moe Dunford kimdir?
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Sevilen dizi karakterlerinden olan çömez kral, Aethelwulf  hakkında bilmek istediklerinizi aktarıyoruz

Æthelwulf, veya Aethelwulf ya da Ethelwulf (Eski İngilizce: Æþelwulf, asil kurt anlamında) 839 yılından 858 yılındaki ölümüne kadar Wessex kralıdır. Wessex kralı Egbert’in bilinen tek erkek çocuğudur. 825 yılında babası adına Kent’i ele geçirmiş, babasına bağlı şekilde Kent kralı olmuştur. 839 yılında babasının ölümü üzerine Wessex tahtına geçmiştir. Kendi oğlu Æthelstan da ona bağlı olarak Kent kralı olmuştur.

Savaşları

Æthelwulf hakkında en önemli ve en yaygın olarak kullanılan kaynak Anglo-Sakson Kronolojisidir. Buradaki bilgilere göre 843 yılında Carhampton dolaylarında 35 gemilik bir viking ordusuyla çarpışmış ancak ilerleyişlerini durduramamıştır. 851 yılında Acleah[1] dolaylarında Æthelwulf ve oğlu Æthelbald Vikinglerle savaşmış ve ezici bir zafer kazanmıştır. 853 yılında Æthelwulf ve damadı Mercia kralı Burgred Galli Cyngen ap Cadell’i yenerek bölgeyi egemenliği altına almıştır. Kronolojide özellikle çok sayıda Viking saldırısına karşı verilen mücadele bilgisi vardır.

 

Son dönemleri

Æthelwulf’un hayatında dinin önemli bir yeri vardı. İktidarının ilk yıllarından beri Roma’ya giderek hacı olmak gündemindeydi. Kendi iktidarında artan Viking saldırılarının ilahi bir mesaj taşıdığına inanıyor ve tanrıya kendisini neden böyle kutsal olana saygısız, kuvvetli ve kalabalık bir düşmanla sınadığını sormak istiyordu. 853 yılında Æthelwulf 4 yaşındaki oğlu Alfred’i Roma’ya yolladı. 855 yılında eşi Osburga’nın ölümünün ardından kendisi de Roma’ya gitti. Sakson sanatının izlerini taşıyan çok değerli hediyeleri kiliseye sundu. Dönüş yolculuğu sırasında 856 yılında Şarlman’ın sülalesinden gelen Frank prenses Judith ile evlendi.[2]

Æthelwulf 856 yılında İngiltere’ye döndüğünde siyasi olarak bir açmazla karşılaştı. Hayatta kalan en büyük oğlu Æthelbald kendisinin iktidarına karşı girişimlerde bulunmuş durumdaydı.[3] Æthelwulf ülkeye döndüğünde iktidarını bir iç savaş boyunca sürdürebilecek veya Æthelbald başta olmak üzere darbecileri ülkeden kovabilecek güce sahip olmasına rağmen batı Wessex bölgesini oğluna vermeye karar verdi. Kendisi doğuda iktidarda olacaktı. Bu ikilik durumu Æthelwulf’un 13 Ocak 858 günü ölmesine kadar sürdü.

Æthelwulf’un iç savaş yerine barışı tercih etmesi, hem de Sakson kraliçelerine onurlarını iade etmesi kendi iktidarına dair fikir verir. O döneme kadar sadece kralın eşi konumundaki kraliçeler Judith ile beraber gerçek anlamda kraliçe olarak görülmeye başlanır.[4]

Cenazesi önce Steyninh’e daha sonra Winchester’daki Old Minster’a defnedilen Æthelwulf’un kemikleri Winchester Katedralindedir.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.