arama

Vajinal Akıntılar ve Tedavisi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş

Akıntıların renkleri adet günlerine göre değişir ve adet kanamasının sonrasında sarı kahverengi olarak akıntılar ve yumurtalık hormonlarının en yüksek olan 2 adetin orta döneminde ise daha fazla akışkandır. Vajina yan duvarlarına sızması ve vajina girişin ile idrar deliği kenarındaki bezlerin salgılanması ile meydana gelir.

Sağlıklı olan kadınlarda beyaz mat ve yumurta beyazı gibi kokusuz akıntılar normaldir.

Bunlar genelde Ph asitleridir ve vajinada hastalık oluşturan asitleri parçalayan laktosil denen bakteriler sağlar. Bu sayede vajinadaki mantar sporlarının ve diğer bakterilerin oluşması engellenir ve şekerden asit yapmaları ise yumurtalık hormonları için gereklidir.

Östrojen hormonu azaldığında menopozlarda vajende şeker ile laktobaseller azalır ve enfeksiyon durumları daha da artar. Vajinal enfejsiyonların korunması için önemli etkenlerden birisi vajendeki laktobasillerin korunmasıdır.

Normal olmayan akıntıları ise kanlı, süt beyazı, sarı yeşil renklerde, bol ve sarı gir köpüklü, pis kokuları olan şeklindedir. Bunların yanında da yanma hissi, kızarıklık, idrarda yanma , az ve çok idrar yapmak, düzensiz kanama ile ilişki sonrasında kanamalar da gözükebilir.

Akıntıları sebepleri ise Gardnerella, Klamidya, Mantar, Trikomonas, rahim içi doğum kontrolü, polip ve kanserler olabilir. Tanısı ve tedavisi için doktora başvurmalısınız.

Cinsel ilişki ve adet kanamasından sonra vajina yıkanmalıdır ve temiz tutulmalıdır. Ayrıca tuvaletten sonrada yıkanmalıdır. Denizden sonra ıslak mayolar ile durulması da yanlıştır. İç çamaşırlar ise pamuklu ve günlük olarak değiştirilmelidir. Çok dar olan pantolon ve elbiselerden uzak durmalısınız.