Sinemayı İlk Kim Buldu

  • admin

İlk sinema

Thomas Edison’un 1894’de kinetoskop’u geliştirmesiyle sinemanın ilk temelleri atılmıştır. Sinemayı 1895’te Paris’te Lumiére’nin sinematografiyi bulması ise sinemayı bir adım daha ileriye götürmüştür.

Bütün bunların yanında 1824 yılında Londra’da Peter Mark Roget’in kendi yaptığı çizgi resimleri bir diske yapıştırıp döndürmesi, ardından 1860 yılında fotoğraflı disk ve 1890’da selülozik film şeridinin bunları takip ettiği bilgisini de vermeden geçemeyeceğiz.

1861’de Phladelphialı mühendis Coleman Sellers ilk sinemaskopu bulmuş ve bunu Thomas Edison ve Thomas Armat geliştirmeyi başarmışlardır.

Tüm bu gelişmelerin adından sinemanın ilk izleyiciyle buluşması ve ticaret hayatına girmesiyse 1903 yılında gösterime giren Büyük Soygun (The Great Train Robbery) filmiyle olmuştur.

Sinemada bir başka metod da çizgi film çekimidir. Çizgi film ilk olarak 1877 senesinde Fransız EmileReynaud ile başlar. 1906 senesinde ABD’de yapımına başlanan çizgi filmler büyük gelişmeler kaydederek 1923 senesinde Hollywood’da Walt Disney’in çizgileriyle zirveye ulaştı. Kompüterin çizgi film tekniğine girmesiyle kalitede süratli artış olmaya başladı.