Siber Zorbalık Nedir – Siber Zorbalıktan Kurtulma Yolları Nelerdir

Siber Zorbalık Nedir

Siber Zorbalık Nedir – Siber Zorbalıktan Kurtulma Yolları Nelerdir – Son zamanlarda yaşanan siber zorbalık nedir, siber zorbalıktan kurtulma yollarını sizinle paylaşacağız.

Siber zorbalık, genç nesli tamamen etkisi altına almıştır. İnsanlar, artık istediklerini yaptırmak için çeşitli zorbalıklara ve kötü yollara başvurmaktadırlar. Bu zorbalıklardan birisi olan siber zorballık hakkında korunma yolları da bulunuyor. Siber alemde bulunan kişinin elektronik iletişim araçlarını(bilgisayar,tablet,telefon vb) kullanarak belirli bir zaman içerisinde veya süreklilik göstererek, kendisini savunma gücüne sahip olmayan kişiye ya da topluluğa yönelik olarak kasıtlı bir şekilde psikolojik, sosyal, sözel veya görsel saldırganlık davranışında bulunmaktadır.

siber zorbalık nedir

siber zorbalık nedir

Siber Zorbalık Yapılan Yerler

Gençlerimizin daha çok kullandığı Sosyal medya(Facebook,Instagram,Twitter vb) gibi yerler bulunmaktadır. Kişiler, profillerini göz önüne almaksızın kendinden yaşlarca küçük kişilere zorbalıkta bulunuyorlar. Kendi yaşlarını önemsemeden yaklaşık 20 30 bazen de 40 yaş küçük karşı cinse karşı çeşitli saldırılarda bulunuyorlar. Çevrede bu kişiler için önlemler arttırılsa da siber zorbalık günden güne artıyor.

siber zorbalıktan kurtulma yolları

siber zorbalıktan kurtulma yolları

Siber Zorbalıktan Kurtulma Yolları

Siber Zorbalık Araştırma Merkezi (Cyberbullying Research Center) kurucusu aynı zamanda Florida Atlantik Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Sameer Hinduja aileler ve aile olmaya hazırlanan kişiler için şunları öneriyor;

  • Ebeveynler çocuklarını dinleyip, onlarla konuşmalı; sorunun ne olduğunu tam olarak öğrenmeli.
  • Kanıt toplanmalı: Problemli olduğu görülen her türlü yorum, emoji ve görüntünün ailelerde belgeli olması gerekli. Mail,  ekran görüntüsü ya da çıktı olarak toplanması önerilmekte.
  • Çocuğun duygu durumu öncelikli olmalı.
  • Aileler okulla işbirliği halinde olmalı: Veli toplantılarına katılım sağlamalı, öğretmenlerin gözlemlerine kulak vermeli.

Yukarıda bulunan bu önemli 4 maddeye aileler tarafından dikkat edilmesi durumlardandır.

Siber Zorbalık Kurtulma Yollarının Uygulanması

Siber zorbalıktan kurtulma yolları artık uygulanabilir hale gelmelidir. Bu uygulamada başrol ailelerin ebeveynlerine düşmektedir. Aile de yer alan Anne ve Baba yukarıda yer alan maddeleri çocuklarında uygulamalı ve her an tetikte olmalıdır. Ailenin korunabilmesi ve ilerleyen zamanlarda herhangi bir kötü durumla karşılaşılmaması için bu yazımızı dikkate almanızı öneriyoruz.

Genç neslimizi elinin altında tutan ve en ufak olaylarda büyük tepki yaratan Sosyal Medya ve Internet’e yönelik aile içi uyarı yapılmalı, devlet tarafından da bu işlemlere karşı önlemleri anlatan kitapçıklar paylaşılmalıdır. Çocuklarınızı Siber Zorbalık Nedir – Siber Zorbalıktan Kurtulma Yolları Nelerdir bu makale ile artık daha kolay hale gelecek.

siber zorbalıktan kurtulmak

siber zorbalıktan kurtulmak

Herkese Güvenli ve sağlıklı Internet günü diliyoruz!