Sevakin Adası Nerededir? Sevakin Adası Tarihi ve Turizmi

Sevakin Adası Nerededir?

Sevakin Adası Nerededir? Sevakin Adası Tarihi ve Turizmi – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son ziyaretinde gündeme gelen sevakin adası nerededir? Sevakin adası tarihi ve turizmi nasıl olacak? Sorularının cevaplarını vermekteyiz.

Sevakin Adası, Sudan’ın kuzeydoğusunda Kızıldeniz kıyısında bulunuyor. Sevakin Adası 1517 yılında padişah Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı fethi ile Türk topraklarına katılmış ve önemi büyüktür. 1882 yılında ise Mısır’ın İngilizlerce işgaliyle tamamen Türk denetiminden çıkan kent, Sudan’ın 1956 yılında bağımsızlığını kazanmasıyla, Sevakin de Sudan topraklarının bir parçası oldu.

sevakin adası nerededir

sevakin adası nerededir

Sevakin Adası Cumhurbaşkanı Görüşmeleri Nerede Oldu?

Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’den adanın Türkiye’ye tahsis edilmesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böyle bir tahsis yapar da hemen biz burada işe başlarsak, bu adayı yeniden aynı resimlerdeki gibi ihya ederiz, inşa ederiz ve Sudan artık bununla iftihar eder” dedi. Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebini kabul ederek, adanın yeniden inşa edilmesi için Türkiye’ye tahsis etti.

Sevakin Adası Tarihi

1517 yılılnda padişah Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı fethi ile Türk topraklarına katılan kent, XIX. Yüzyıla dek Osmanlı Devletinin bugünkü Eritre, Cibuti ve kuzey Somali’yi kapsayan Habeş Eyaleti valilerinin bulundukları yer oldu. Osmanlı kaynaklarında Savakin ya da Sevakin olarak kayıtlı kentin idaresi 1865 yılında ise Mısır Hıdivliği’ne bırakıldı.

Türk denetiminden çıkan kent, 24 Temmuz 1923 tarihli Lozan Antlaşması’nın 17. maddesi uyarınca kesin olarak İngiliz idaresinde Mısır’a bırakıldı. Sudan’ın İngiliz-Mısır idaresinden 1956 yılında bağımsızlığını kazanması ile, Suakin de Sudan topraklarının bir parçası oldu.

sevakin adası tarihi ve turizmi

sevakin adası tarihi ve turizmi

Sevakin Adası Turizmi

Sudan ve Türkiye için Sevakin Adası turizmi oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu konu hakkında Recep Tayyip Erdoğan ile Ömer El Beşir görüşerek çözüme kavuşturmuşlardır. Naçizane isteği geri çevirmeyen El Beşir, Erdoğan tarafından yapılan teklifi kabul ederek turizm konusunda bir adım atmışlardır.