arama

Okul öncesi eğitimde çocukların becerilerini geliştirme yöntemleri

Okul öncesi eğitimde çocukların becerilerini geliştirme yöntemleri
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Okul Öncesi Çağındaki Çocukların Motor Becerilerini Geliştirmeye Yönelik Aktiviteler

Motor Beceriler

Emekledikleri dönemden koşup zıplayabildikleri dönemlere kadar, çocukların tüm oyun ve aktiviteleri aslında onlar için birer egzersizdir. Çocuklarımızın bedenleri gelişmek ve daha iyi işleyebilmek için bu egzersizlere ihtiyaç duyar. Kaliteli oyunlar, çocuklarımızın ileriki yaşlarda bedensel becerileri yüksek bireylere dönüşmesinde son derece etkilidir. Bazı çocuklar özellikle hareketli aktiviteler ile daha iyi öğrenirler. Bu aktivitelerde çocuklarımız motor becerilerini hem kullanırlar hem de geliştirirler. Örneğin saklambaç oyununun hem zihinsel hem de fiziksel bir yönü vardır. Çocuklar zaman mekân kavramları arasında ilişki kurarken öte yandan arama ve saklanmak gibi fiziksel eylemlerde bulunurlar. Diğer bir örnek çocuğunuzun yaşına uygun bir top ile oynaması olabilir. Bu oyunlar kural ve çeşit olarak farklılık gösterebilir fakat temel faydaları benzerlik gösterir. Topu dengede tutmak yakalamak ve kavramak gibi hareketlerin yanı sıra fırlatmak itmek gibi eylemler çocuğun motor becerilerini geliştirir.
Çocukların bilgisayar ve tabletten oynadıkları oyunlar da motor becerilerine fayda sağlayabilir. Özellikle refleks ve kontrol becerilerini geliştirmede bu oyunlar etkilidir. Fakat bu oyunlar, bir oyunda olması gereken koşma zıplama gibi fiziksel eylemlerden neredeyse tamamen yoksun olduğu için çok tavsiye edilmez. Bu nedenle iki yaşından itibaren çocukların oyun yazılımları ile tanışmaya başlaması ebeveynler için endişe vericidir. Çocukların açık, doğal ve güvenli alanlarda oyunlar oynamaya ihtiyacı vardır. Bu tür oyunlar motor becerileri geliştirmede daha etkilidir.

Algısal Beceriler

Motor becerilere hitap eden oyunların yanı sıra, algılara hitap eden becerileri geliştirmeye yönelik aktiviteler de önem taşır. Motor beceriler kavrama, denge sağlama gibi yetenekler ile ilişkilidir, algısal beceriler ise renkleri, yüzeyleri sesleri vb. algılamaya yöneliktir.
Çocuğunuzun diğer yeteneklerine hitap eden pek çok oyun bir yandan da algısal becerilere hitap eder. Fakat ebeveynler çocuklarının özellikle algısal yeteneklerini geliştirmeyi hedef alan oyunlar da oynamak istemektedir. Oyun hamuru örneğinde olduğu gibi, oluşturduğunuz şekillerin yanı sıra, renklere de dikkat çekebilirsiniz. Veya çocuğunuza farklı yüzeylere sahip oyuncaklar sunup bu oyuncakların dokusuna dikkat çekerek pürüzsüz, kadife vb. gibi kavramları öğretip çocuğunuzun algısal yeteneklerini geliştirebilirsiniz.