arama

Mevlana Hakkında Kısaca Bilgi

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
Mevlana Celaleddin Rumi’nin barış, kardeşlik, sevgi ya da hoşgörü alanlarında yazdığı birçok şiir günümüzde pek çok dile çevrilmiştir. Bu anlamda Mevlana kısaca bilgi bu şiirlerinin hepsinde de bulunmaktadır. Günümüzde yazdığı sözler sayesinde herkes Mevlana hakkında bir bilgi sahibi olabilmektedir.

Herkes bu büyük alimi ‘ Ne olursan ol yine gel’ sözü ile hatırlamaktadır. Bu büyük alim Mevlana Celaleddin Rumi, 1207 senesinde Afganistan’ın Belh ilinde doğmuş bir sufi ve aynı zamanda din bilginidir. Anadolu’nun en ünlü evliyalarından sayılan ve aynı zamanda hoş görü felsefesi ile tanınan Mevlana Celaleddin Konya ilinde yaşamıştır. Ünvanı olan Mevlana kelime anlamı olarak “efendimiz” anlamına gelir, isminde bulunan “Rumi” kelimesi ise Anadolu’da yaşıyor olan kişi demektir.

Şemsi Tebriz’i ile olan derin dostluğu ile de tanınmaktadır. ‘Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol’ sözü ile de bilinen Mevlana, Büyük Divan “Divan-ı Kebir” kitabının da yazarıdır. Aynı zamanda Fihi Ma-Fih  kitabı yani “Ne varsa İçindedir” kitabı ile de çok tanınmakta olan Mevlana’yı günümüzde birçok kişi okumakta ve fikirleri önünde saygı ile eğilmekten kendini alı koyamamaktadır.