arama

Lily James kimdir? Kaç yaşında kariyeri ve film bilgileri

Lily James
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Lily Chloe Ninette James (d. 5 Nisan 1989), İngiliz aktris. Guildhall School of Music and Drama okulundan mezun oldu ve Just Willim adlı İngiliz dizisinde oyunculuk karakterine başladı. Daha sonra dönem dizi Downton Abbey’de yan karakter olarak yer aldı. 2015 yapımı fantezi filmi Cinderella oynayarak büyük çıkış yaptı.

Lily James, 2016 yapımı Savaş ve Barış dizisinde Nataşa Rostova karakterini canlandırdı. 2017 senesinde aksiyon suç filmi Baby Driver ile savaş draması Darkest Hour filmlerindeki oyunculuğuyla eleştirmenlerden takdir aldı. Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz filminde Meryl Streep’in canlandırığı Donna karakterinin gençliğini oynadı.

İlk Yılları

Lily, Surrey’de aktris Ninette Mantle ile müzisyen James Thomson kızı olarak dünyaya geldi.[1] Büyükannesi Helen Horton, Amerikalı aktristir.[2][3] Lily, olarak Tring Park School for the Performing Arts okuluna, daha sonra da Guildhall School of Music and Drama okuluna gitti ve 2010 senesinde buradan mezun oldu.[4][5][6]

Kariyer

Televizyon kariyeri Just William dizisinde Ethel Brown karakteriyle başladı. Secret Diary of a Call Girl dizisinde dördüncü sezonunda Poppy karakteriyle dahil oldu. Dönem dizisi Downton Abbey’de Lady Rose karakterini oynadı.[7] 2011 senesinde Rufus Norris’in yönettiği Tanya Ronder’in Vernon God Little romanından uyarlanan Young Vic tiyatrosunda Taylor’u oynadı.[8]

Martı adlı oyunda Nina karakterini, Othello oyununda ise Desdemona karakterini canlandırdı. Quentin Letts, The Daily Mail gazetesinde Lily James hakkında: “Yeni bir yıldızımız olabilir, Drama okulunu sadece geçen sene bitirdi, ama o Othello’da Desdemona olarak herkesi büyüledi. Soğukkanlılık, diksiyon, cazibe hepsi var.” yazdı.[9] 2012 senesinde Martin Crimp tarafından yazılan ve yönetilen Play House ile Definitely the Bahamas Katrina ve Marijka karakterlerini oynadı.

James Titanların Öfkesi filminde Korrina karakterini oynadı ve Noel Clarke Fast Girls filminde yer aldı. 2015 senesinde Disney Cinderella’yi Sindirella (film, 2015)ya uyarladı ve Cinderella karakterini Lily James’e verdi.[10] Ayrıca Lily James, filmde 1950 senesinde çekilen Cinderella’nın Külkedisi (film, 1950)nde yer alan A Dream Is a Wish Your Heart Makes şarkısını söyledi.

2016 senesinde televizyona geri döndü ve tarih drama dizisi olan Savaş ve Barış’da Nataşa Rostova karakterini canlandırdı. Daha sonra Jane Austen’in yazdığı Aşk ve Gurur kitabının parodisi olan Aşk ve Gurur ve Zombiler filminde Elizabeth Bennet karakteriyle yer aldı. Romeo ve Juliet adlı tiyatroda Juliet karakterini canlandırdı.

2017 senesinde Baby Driver filminde Baby karakterinin aşık olduğu Debora karakterini oynadı ve En Karanlık Saat filminde Winston Churchill’in sekreteri Elizabeth Layton’i oynadı. İkinci Dünya Savaşı draması olan The Exception’da yer aldı. Mamma Mia’nın devam filmi olan Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz Donna karakterinin gençliğini canlandırdı.[11]

 

Sinema

Sene Yapım Karakter Not
2012 Chemistry Ines Kısa Film
2012 Titanların Öfkesi Korrina
2012 Broken Older Skunk
2012 Fast Girls Lisa Temple
2015 Cinderella Cinderella A Dream Is a Wish Your Heart MakesŞarkısını Söyledi.
2015 Çok Pişmiş Sara
2016 Pride and Prejudice and Zombies Elizabeth Bennet
2016 The Exception Mieke de Jong
2016 The Tale of Thomas Burberry Betty Kısa Film
2017 Baby Driver Debora
2017 En Karanlık Saat Elizabeth Nel
2018 Sorry to Bother You White Detroit Seslendirme
2018 The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society Juliet Ashton
2018 Little Woods Deb
2018 Mamma Mia! Yeniden Başlıyoruz Donna Sheridan Karakterinin Gençliği