Kara Turp Nasıl Bir Turptur ? – TREND SOKAK
arama

Kara Turp Nasıl Bir Turptur ?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • admin

Kara turp’ un (ing. black radish; Fr. radis noir) bilimsel adı Raphanus sativus ya da Raphanus niger‘ dir. Botanikte turpgillerden Raphantus sativus var. niger olarak bilinir.
siyah-turp-nasil-yetisir
Kara turp tarihte 2. Ramses’ce piramitleri yapan işcilere soğan ile sarımsakla birlikte dinç, sağlıklı kalmaları için verildiği bilinmektedir. Günümüzde ilk klinik araştırmaları 1935’de K. Eimer ile H. Heinrich, ayrıca 1938’de W. Golder ile ekiplerince yapılmiştır. Vatanının doğu Akdeniz ülkeleri ya da Türkistan olduğu düşünülmekte olan bu bitki günümüzde hemen hemen dünyanın her yerinde yetişmektedir.

Turp 40-100 cm boyunda bir ya da iki yıllık bir bitki olup, gövdesi yuvarlak, tüysüzdür. Yaprakları kanat biçiminde olup, her kanat 5-11 yaprakcıktan oluşur. Kanar yaprakların ucundaki yaprakcıklar büyükcedir. Yaprakcıkların kenarları kertikli, üzeri pörtüklü, koyu yeşil renklidir. Çiçeklerin raç yaprakları15-25 mm uzunluğunda ters yumurta şeklinde , beyaz ya da açık morumsu renkte olup, genelikle dört tanedir. Kupa yaprakları 6-10 mm uzunluğunda, mızrak biçimindedir. Kökleri küre biçiminde, 5-20 sm çapında, üzeri ağ şeklinde dışı siyah içi bayaz olup acımsı bir tadı vardır.

Bir kültür bitkisi olan turpu nemli ya da sulak olan hemen her yerde yetiştirmek olanağı vardır. Sonbaharda olgunlaşan küre biçimindeki kökler yıkanır, kurutulur, serin bir yerde saklanır.

Birleşimindeki maddeleri önemine göre şöyle sıralıyabiliriz :

a-) Glukosinolatlar (hardalyağglikozitler) : Glucobrassicin (3-indolyl-metiler), 4-metil -3-butenylglucosinolat, allylizotiosiyanat, glucophanin , butiltiosiyanat (butil-hardalyağı) ile allylhardalyağı içeir.

b-) C, B1, B2-Vitaminler ile beta-karotin

c-) Ayrıca raphanol ile raphanin içerir.
siyah-turp
Siyah Turpun Faydaları
– Karaturp kansere karşı oldukça etkili bir antioksidandır.
– Romatizmaya ve damara sertliğine iyi geldiği bilinmektedir.
– Kara turpu çiğnemenin diş etlerine iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca diş etlerinde bulunan yara iltihaplara da iyi gelmektedir.
– Kanı temizler, kanda bulunan zehirli maddelerin ve toksinlerin atılmasına yardımcıdır.
– İdrar söktürür.
– Gaz söktürür.
– Isıtma özelliği bulunduğundan boğaz iltihaplarında, bademcik şişmelerinde, öksürüklerde balla karıştırılıp yenildiğinde çok etkilidir.
– Astım hastalığına iyi gelmektedir. Nefes almayı kolaylaştırır. Üst solunum yollarını rahatlatır. Solunumu düzenler ve kolaylaştırır.
– İyot açısından oldukça zengindir.
– Sıkıntı ve bunaltıyı giderir, rahatlatır ve uyku verici özelliği vardır.
– Erkeklerde performans artırıcıdır.
– Kansere karşı iyi bir antioksidan özelliği vardır.
– Alerjiye karşı iyi gelmektedir.

editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
esenyurt forklift ehliyeti esenyurt korsan taksi Avcılar Erkek Yurdu