İntifada Nedir – İntifada Anlamı ve Birinci İkinci İntifada

İntifada Nedir

İntifada Nedir – İntifada Anlamı ve Birinci İkinci İntifada – İntifada, toprak ele geçirilmesine karşın ayaklanma anlamına gelen intifada, birinci ve ikinci intifada anlamlarını sizinle paylaşmaktayız.

İntifada, dış ülke veya ülkeler tarafından yapılan saldırılara yönelik, toprak ele geçirilme durumunda ülkenin vatandaşları tarafından birlik ve beraberlik kurulup ayaklanma sağlanmasına denir. Bu ayaklanma, gelen saldırılara yönelik püskürtme anlamını da bağdaştırmaktadır. Ülkeler arasında çeşitli anlaşmazlıklar ve rant gelirleri konusunda birbirlerine saldırma durumları bulunabiliyor. Fakat saldırılan ülke AB üyesi ise durumlar biraz farklı gelişebiliyor. Çünkü AB’nin kendine has saldırma yasalarına uymadığınızda sizde bir aktif saldırı ile karşılaşma durumu yaşayabilirsiniz.

İntifada Nedir

İntifada Anlamı

Yakın veya uzak bir ülke tarafından farklı bir ülkenin topraklarına yönelik sınır ihlaliyle beraberinde ele geçirme durumuna gelir. Bu duruma yönelik ülkede bulunan genç yaşlı fark etmeksizin savunma durumuna geçmelidir. Savunma durumuna yönelik içine girilen duruma da intifada denmektedir.

Dünya üzerinde bulunan ülkeler, yılın bazı zamanları veya sonraki yıllara yönelik yapmış olduğu ekonomik planlarına yönelik bazı saldırılar gerçekleştirmektedirler. Saldırılar başladığında ise karşı ülkenin askerleri, gençleri, yaşlıları ve çocukları genellikle savunma durumunda bulunduğu için intifada yapmaktadırlar.

İntifada Anlamı

İntifada Anlamı

Birinci İntifada

Tarihte bilinen birinci intifada Filistinli İntifada, İsrail’in, aralık 1987 yılında 1993 Oslo Anlaşmasının imzalanmasının ardından çok fazla süren, Filistin ülkesinin topraklarını ele geçirmesine karşı, Filistinlilerin ayaklanmasına denilmektedir. Ülkenin ayaklanması 9 Aralık tarihinde Cebaliye mülteci kampında başladı. Gittikçe tavana vuran ve yükselen tansiyon, ölen Filistinli ve İsrailliler ve en sonunda son olarak İsrail ordusuna ait bir aracın dört Filistinli’ye çarpıp öldürmesi, ayaklanmayı tamamen ateşleyerek başlattı. Aracın dört Filistinliye kasıtlı çarptığı dedikodusu hızlı bir şekilde Gazze şehrinde, Batı Şeria’da ve Doğu Kudüs’te yayıldı.

Birinci İntifada

Birinci İntifada

İkinci İntifada

Tarihin bilinen İkinci İntifadası veya El Aksa İntifadası (Arapça tercümesi ise: انتفاضة الأقصى‎), Tarih Eylül 2000i gösterirken başlayan 2005 yılına kadar devam eden ikinci Filistin ayaklanmasıdır. İsrail ülkesi ve Filistin ülkesi arasındaki çatışmalar Tarih Şubat 2005 yılını gösterirken Ariel Şaron ve Mahmud Abbas’ın katıldığı Sharm ek-Sheikh Zirvesi ile sona ermiş. Ayrıca Oslo Savaşı olarak da bilinir. Toplam ölü sayısı Filistin tarafında 3000 kişi ve İsrail tarafında 1000 kişiyi buldu ve ayrıca 64 yabancı kişi de hayatını ayaklanma esnasında kaybetti.

İkinci İntifada

İkinci İntifada