Gümrüksüz Alışveriş Limitleri 2017 – Gümrüğe Takılmadan Alışveriş

Gümrüksüz Alışveriş Limitleri 2017

Gümrüksüz Alışveriş Limitleri 2017 – Gümrüğe Takılmadan Alışveriş – Yurt dışından alışveriş yapanlara uygulanan gümrüksüz alışveriş limitleri 2017, gümrüğe takılmadan alışveriş nasıl yapılır? konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Gümrüksüz alışveriş limiti şuan 30 € =136,122654 Türk Lirası olarak bilinmektedir. Bir önceki limit olarak bilinen 75 € =340,306635 Türk Lirası yaklaşık olarak 204 TL gibi bir düşüş yaşamıştır. Türkiye’de yaşayan kişiler yurt dışından ucuza getirttiği ürünler artık bu kapsamda getirilecek. Genellikle; cep telefonları, kılıflar ve diğer elektronik cihazlar yurt dışından gelmekteydi. Bu sınırın ardından ülkemizde çok satılan elektronik aletlerin fiyatlarının arttığını gözlemleyebiliriz.

Avrupa ülkelerinde ise gümrüksüz alışveriş limiti 22.5 euro olarak uygulanıyor.

gümrüksüz alışveriş limitleri 2017

gümrüksüz alışveriş limitleri 2017

Gümrüksüz Alışveriş Limiti Açıklaması

Yapılan resmi gümrüksüz alışveriş limiti açıklaması, “Yurt dışından sıklıkla sipariş edilen kitap veya video oyunlarında artık 30 Euro sınırı aşılırsa vergisi ödenecek” denildi. Bu sözlerin ardından ise yurt dışından gelen çok fazla ürünün gümrükte beklenildiğini bilmekteyiz. Gümrükte kalan mallar hakkında çeşitli ihaleler ve açık arttırmalar düzenlenerek uygun fiyatlara satılmaktadır.

Yakın zamanda 204 TL düşüş yaşayan gümrük sorununa yönelik Tüfenkci tarafından şu sözler söylendi.
“Geçtiğimiz Meclis toplantımızda bana intikal ettirilen bir sorun vardı. ‘Yurt dışından Türkiye’ye 75 avroya kadar olan siparişler gümrüksüz girebiliyor ve bu da haksız rekabete yol açıyor’ dediler. İncelemeye aldık ve bizim e-ticaret firmalarımız yurt dışına ürün gönderdiğinde gümrüklerde karşılaştıkları oranlarla, bizim yurt dışından e-ticaret yoluyla ithal edilen ürünlere gümrük muafiyet oranlarımızın çok yüksek olduğunu gördük. Bunun önerisini Bakanlar Kuruluna götürdük ve 30 euroya düşürdük.”

gümrüksüz alışveriş limitleri açıklaması

gümrüksüz alışveriş limitleri açıklaması

Gümrüğe Takılmadan Alışveriş

İnternet üzerinden yaptığımız alışverişler artık sınırlandırıldı. Peki, bu sınırlandırılma sonrasında toplamda kaç TL’lik ürünü ülkemize vergisiz bir şekilde sokabiliriz? sorularına cevaplar aranmaya başlandı. 30 € olarak belirlenen tutarın TL olarak karşılığı ise 136 TL olarak bilinmektedir. Artık alışverişlerimizin 136 TL’yi geçmemesini ve farklı yerlerden sipariş vermeniz gerektiğinin farkına varmalıyız.

Gümrüğe takılmadan alışveriş, gümrüksüz alışveriş limiti hakkında tüm soruların yanıtları resmi gazete yayımlandı. Yurt dışı alışveriş limiti 30€ olarak belirlendi. 2017 gümrük muafiyeti için gümrük sınırı 30€ olarak belirlendi.

gümrüğe takılmadan alışveriş

gümrüğe takılmadan alışveriş