Fransa’nın Başkenti Paris Hakkında Bilgi

  • admin

paris-nasıl-bir-yer

Paris, Fransa’nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri’nin üzerine, Paris Havzası’nın ortasına kurulmuştur. Paris’te ikamet edenlere Parisien(ne) diye hitap edilir.

Tüm dünyada anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile bilinen Paris, aynı zamanda dünya tarihinde önemli bir şehir olmakla birlikte, başlıca ekonomik ve politik merkezler arasında yer almakta ve uluslararası taşımacılığın geçiş noktalarından birini oluşturmaktadır. Moda ve lüksün dünya başkenti olan Paris, “Işık Şehir” (Ville Lumière) diye de anılmaktadır.
eyfel-kulesi
2007 yılında Paris şehir sınırları içindeki nüfusun 2.200.000 kişi olduğu INSEE (Institut national de la statistique et des études économiques – Ulusal istatistik ve ekonomik çalışmalar enstitüsü) tarafından tahmin edilmektedir. 20. yüzyılda şehir sınırlarının dışına taşarak büyümüş ve banliyöleriyle birlikte 2007’da 11,8 milyonluk nüfusa ulaşmıştır. . Paris şehrinin özlü sözü Latince “Fluctuat nec mergitur” yani “Sallanır ama batmaz” (Fransızca: « Il est battu par les flots sans être submergé »). Şehrin armasındaki “Scilicet” yani gemiyi anlatmak için kullanılır. Bu gemi Ortaçağ’da şehri yöneten güçlü “Gemiciler” (Nautes) ya da “Su tüccarları”nın kurduğu birliği sembolize eder. Şehrin koruyucusu, 5. yüzyılda Attila’yı şehri yıkmaması için ikna ettiğine inanılan Azize Geneviève’dir.

parisin-nesi-meşhur
Paris adını Galya halklarından Parisii lerden almaktadır. “Paris” aslında Romalıların “Lutetia” yerine kullandıkları “Civitas Parisiorum” (Parisiilerin şehri) adının zamanla değişmesi sonucu oluşmuştur. Paris aynı zamanda şehrin etrafındaki yöreye de (“Parisis”) verilen isim olmuştur. Cormeilles-en-Parisis ve Fontenay-en-Parisis gibi şehirlerin isimlerinde buna rastlanır.

Bu adın kaynağı tam olarak bilinememektadir. Paris bölgesinde çokça bulunan taş ocaklarına istinaden Galce “kwar” (taş ocağı) kelimesinden geliyor olabilir. Başka etimolojilerde önerilmiştir. Pierre Hubac ve Cheikh Anta Diop’a göre, Parisiilerin adı Mısır tanrıçası İsis’ten gelmektedir çünkü Paris bölgesinde İsis’e adanmış birçok tapınak ya da Eski Mısır dilinde “per Isis” bulunmaktaydı. Bir efsane de Paris adını dalgalar altında kalıp denize batan efsanevi YsMaurice Druon “Paris de César à Saint Louis” (Sezar’dan St.Louis’ye kadar Paris) adlı kitabında Paris adının Galce “par” (gemi) sözcüğünden geldiğini iddia eder. Şekli gemiye benzeyen, su üzerine kurulmuş, geçimini suya borçlu olan ve ismini de belki sudan almış olan bir şehir. Bir ada olan Lutèce’in refahı “gemiciler” tarafından sağlanıyordu ve bu gemicilerin sembolü olan gemi de şehir armasını oluşturmuştur

Parisin Tarihi

paris-resimleri-
Paris uzun bir süre Frenk Krallığının başkenti olmuş. Yıkıcı Viking saldırılarından sonra 987 yılında Hugh Capet krallığa gelmiş ve Paris’in tüm Fransa’nın başkenti olmasını sağlamış. Kral Philip Agustus döneminde ise yerleşim Seine Nehrinin iki kıyısına da yayılmış. Şehrin güney kısmı dini yapılar ve üniversite sayesinde skolastik düşüncenin merkezi, île de’la Çite; yönetim merkezi olmuş. Şehrin kuzey kısmı ise Les Halleş bölgesi ile ticaret merkezi haline gelmiş.

Yüzyıl savaşlarında Burgonyalılar şehri işgal etmiş. 1437 yılında Fransızlar tarafından geri alman Paris, 1789 yılında Bastille ayaklanmasıyla Fransız Devrimi’ne sahne olmuş.

1840 yılından sonra, sanayi devrimiyle birlikte Paris, önemli bir çekim noktası haline gelmiş. Nüfusu hızla artan kenti, büyük ölçüde bugünkü görüntüsüne kavuşturan ise III. Napoleon döneminde Paris valisi olan Haussmann.
paris-resimleri_
Haussmann, kentsel sorunları ortadan kaldırmak için radikal bir hareket plam izleyerek, kentin büyük bir bölümünü yıkmış ve geniş bulvarlar, kent merkezinde boş alanlar bırakarak yeniden inşa etmiş. Yıkım sırasında kimseye tolerans gösterilmemiş, hatta Haussmann kendi oturduğu evi bile yıkmış. Bugün kent merkezindeki birçok apartman Haussmann dönemi izlerini taşır.

1900 yılında Paris metrosu çalışmaya başlar. I. Dünya Savaşı sonunda Paris, barış anlaşmalarının yapıldığı yerdir.
paris-resimleri
II. Dünya Savaşında Paris acılı günler yaşar. Alman işgalinden büyük güçlükle kurtulan kent Alman von Choltitz’in, Hitler’in bütün şehri yok etme emrine karşı gelmesi sayesinde zarar görmeden atlatır.

II. Dünva Savaşı sonrasında Paris; dünyanın önde gelen başkentlerinden biri olmayı sürdürür. Ekonominin ;anlanmasıyla birlikte görünümü Manhattan’ı andıran La Defense mahallisi kurulur. 1998 yılında ise Paris, tüm dünyayı heyecanlandıran bir organizasyona ev sahipliği yapmaktadır: Dünya Kupası.